500 plus. Ważna informacja dla rodzin. Maląg: Nie trzeba składać kolejnego wniosku o świadczenie

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg wyjaśniła, że w tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o przyznanie 500 plus. Na podstawie wniosku z ubiegłego roku świadczenie zostanie przyznane do końca maja 2021 roku.

Początek lipca był zazwyczaj ważną datą dla osób, którym przysługiwało świadczenie 500 plus, gdyż od  pierwszego dnia tego miesiąca rozpoczynał się nabór wniosków. Tym razem proces został znacznie uproszczony. 

500 plus. Bez wniosków w 2020 roku

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała, że w tym roku korzystający z programu nie muszą składać wniosków. 

W tym roku jest inaczej. Rodzice nie muszą składać od lipca nowych wniosków na nowy okres świadczeniowy. W oparciu o wnioski składane w ubiegłym roku, czyli od 1 lipca 2019 roku, świadczenia zostały przyznane aż do 31 maja 2021 roku

- tłumaczyła ministra.

Osoby, które nie pobierają jeszcze świadczenia wychowawczego, na przykład dlatego, że dziecko im się urodziło, mogą przystąpić do programu, składając odpowiedni wniosek. Można to zrobić za pośrednictwem portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub bankowości elektronicznej.

Zobacz wideo Biedroń o 500 plus: Wszystko wskazuje na to, że PiS zacznie je ograniczać

500 plus. Nowy okres świadczeniowy od przyszłego roku

Wnioskujący muszą przygotować się na kolejne zmiany w terminach już od przyszłego roku. To wtedy ma zacząć funkcjonować docelowy roczny okres rozliczeniowy - od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. W kolejnych latach będzie to wyglądać podobnie.

-  Wtedy, by uzyskać świadczenie wychowawcze po 31 maja 2021 roku, wnioski będzie można składać przez internet od 1 lutego 2021 roku, a drogą tradycyjną - od 1 kwietnia. Rodzice nie muszą się martwić, w tym roku nie muszą składać nowych wniosków, a gdy przyjdzie na to czas, będziemy szeroko informować o nowo obowiązujących terminach - wyjaśniła Marlena Maląg. 

Więcej o: