Zakopianka. Początek budowy kolejnego odcinka drogi. Inwestycja znacznie przyspieszy ruch na Podhalu

Wojewoda Małopolski wydał zezwolenie na realizację odcinka drogi krajowej nr 47 z Rdzawki do Nowego Targu. Prace na kolejnym odcinku zakopianki już się rozpoczęły.

O rozpoczęciu budowy poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Wartość inwestycji wynosi 880 mln zł, a jej zakończenie planowane jest na III kwartał 2023 roku. Za wykonanie odcinka trasy odpowiadać będzie Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „INTERCOR” z Zawiercia

Dzisiaj rozpoczynamy budowę drogi, na którą czekały pokolenia mieszkańców Podhala. Doprowadziliśmy do rozpoczęcia budowy odcinka Zakopianki Rdzawka-Nowy Targ. To ważne wydarzenie i świadectwo tego, że dotrzymujemy danego słowa.

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Zakopianka. Ruszyła kolejna budowa. Ma przyspieszyć dojazd do  Zakopanego 

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga o długości 16,1 km z czterema węzłami: Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód i Nowy Targ Południe. Zmodernizowany zostanie też teren i drogi przyległe do inwestycji. Powstanie system kanalizacyjny, przejścia dla zwierząt oraz ekrany akustyczne. Najdłuższy wiadukt trasy - o 850 m długości - powstanie w Nowym Targu. 

"Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 r. na tym odcinku panuje średni ruch dobowy na poziomie 14 007 – 18 082 pojazdów/dobę. W okresie weekendów, ferii i wakacji ruch ten znacznie wzrasta, tworzą się spiętrzenia ruchu, co świadczy o wyczerpaniu przepustowości przekroju jednojezdniowego drogi. Sytuację komplikują liczne zjazdy, zabudowa wzdłuż istniejącej drogi, ruch pieszych, co stwarza duże utrudnienia w ruchu tranzytowym oraz lokalnym" - czytamy w komunikacie. Z tego powodu inwestycja ma kluczowe znaczenie dla przyspieszenia ruchu na linii Podhale - Zakopane

Więcej o: