Wielka Brytania. Boris Johnson ogłosił plan ratowania gospodarki. "Nowy ład" zakłada miliardowe inwestycje

Boris Johnson przedstawił plan odbudowy brytyjskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. Jego "nowy ład" ma polegać m.in. na przeznaczeniu miliardów funtów na infrastrukturę, w tym szpitale, drogi i szkoły. - Walka z kryzysem spowodowanym koronawirusem powinna nas skłonić do tego, by rozwiązać problemy, które dręczyły nasz kraj od dekad - powiedział premier Zjednoczonego Królestwa.

Tłem dla wypowiedzi Johnsona w West Midlands jest wprowadzenie ścisłej kwarantanny w Leicester, gdzie liczba nowych zakażeń stale wzrasta. Boris Johnson, ogłaszając swój program "nowego ładu", nawiązał jednocześnie do programu odbudowy amerykańskiej gospodarki przez Franklina D. Roosevelta w latach 30. po wielkim kryzysie finansowym.

Wielka Brytania. Boris Johnson ogłasza program odbudowy gospodarki po pandemii

Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że najważniejszymi punktami jego "nowego ładu" będą kreowanie nowych miejsc pracy oraz inwestycje w infrastrukturę.

- Rząd jest zdeterminowany do tego, aby wykorzystać walkę z kryzysem do rozwiązania wielu problemów ostatnich dekad. Będzie budować domy, naprawi służbę zdrowia, naprawi opiekę społeczną, zajmie się edukacją, pozbędzie się przepaści możliwości i produktywności pomiędzy poszczególnymi regionami i będzie budować, budować, budować - powiedział Johnson.

Program zakłada wydanie pięciu miliardów funtów na infrastrukturę. Jeszcze w tym roku 1,5 miliarda trafi do służby zdrowia. Kwota ta ma zostać przeznaczona na wsparcie dla szpitali oraz budowę nowych placówek medycznych.

Johnson dodał, że taka skala publicznych wydatków jest możliwa dzięki temu, że przez ostatnie 10 lat prowadzona była ścisła polityka oszczędnościowa. - Nie jestem komunistą, ale wierzę, że zadaniem rządu jest również stwarzanie warunków dla działalności wolnego rynku - dodał premier.

Wielka Brytania. Wielkie inwestycje oraz wyrównywanie szans

Wiele swojej uwagi Boris Johnson poświęcił problemowi wyrównywania szans. Premier chce, aby młodzi ludzie mieli zagwarantowane dobre wykształcenie oraz możliwość stałego podnoszenia swoich kompetencji w miejscach pracy. Program Johnsona przewiduje również wydanie 100 milionów funtów na budowę dróg, a także naprawę mostów w Wielkiej Brytanii.

- Musimy działać bardzo szybko, ponieważ widzimy, w jak zawrotnym tempie spada nasze PKB. Wiemy, że ludzie martwią się o swoją pracę i o swoje biznesy - dodał.

Wielka Brytania. Inwestycje w mieszkalnictwo

Ogłoszenie planu odbudowy brytyjskiej gospodarki zbiegło się w czasie z ogłoszeniem programu wsparcia mieszkalnictwa. Dodatkowe 12 miliardów ma być przeznaczone na wspomaganie budowy nowych mieszkań oraz opłat za czynsz na najbliższe 8 lat.

Nowo wprowadzone przepisy mają pozwolić na większą swobodę w zmianie przeznaczenia budynków znajdujących się w centrum miasta. Dla przykładu sklepy, które zbankrutowały, będą mogły być szybko zmienione w budynki mieszkalne.

- Jeśli doprowadzimy ten plan do skutku, to wspólnie powrócimy do zdrowia - podsumował Boris Johnson.

Zobacz wideo Kryzys uderzy w banki? „Na koniec to my za to zapłacimy”
Więcej o: