Podatek od Netfliksa i HBO GO wchodzi w życie od 1 lipca. Ile wynosi? Co to oznacza dla serwisów VOD?

Plan opodatkowania cyfrowych gigantów, w tym Netfliksa oraz innych platform VOD, pojawił się w mediach w ubiegłym roku. Ostatecznie nowy podatek audiowizualny w wysokości 1,5 proc. przychodu wchodzi w życie od 1 lipca.

Danina została wprowadzona w ramach tarczy antykryzysowej 3.0. Podmioty dostarczające usługi audiowizualne będą płacić 1,5 proc. przychodu bądź wpływów reklamowych. Środki pozyskane w ten sposób zostaną przekazane Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej. 

Netflix, Ipla czy CDA. Podatek zapłaci łącznie 160 serwisów VOD

Podatek zapłaci łącznie 160 serwisów VOD działających na polskim rynku. W tym gronie znajdują się znane platformy, jak chociażby Netflix, Ipla, HBO GO czy Amazon. Spółki zarejestrowane w innych krajach UE zapłacą podatek tylko od przychodów uzyskanych w Polsce. Opłata ma być ponoszona raz na kwartał, a zwolnieniu z niej podlegają mikroprzedsiębiorcy oraz firmy, których liczba abonentów jest mniejsza niż 1 proc. użytkowników szerokopasmowego internetu w Polsce.

Zobacz wideo Uwielbiasz filmy i seriale? Te aplikacje warto mieć w swoim telefonie

Podatek od Netfliksa oraz innych serwisów VOD. Ile łącznie zarobi Państwo?

Środki finansowe pozyskane w ramach nowego podatku mają pomóc polskiej kinematografii, która ucierpiała na skutek pandemii koronawirusa. Na podstawie danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego rząd wyliczył, że w tym roku do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej może trafić ok. 17 mln zł. W następnych latach kwota ma wzrosnąć do 20 mln zł.

Wiadomo także, dzięki wyliczeniom serwisu Wirtualnemedia.pl, które serwisy VOD będą musiały oddać największą kwotę. Wyliczenia w tym zakresie kształtują się następująco: 

  • Netlix - niemal 6,5 mln zł
  • Ipla - ponad 4 mln zł
  • Player.pl - ponad 1,5 mln zł
  • Amazon- niemal 666 tys. zł
  • Cda.pl - ponad 580 tys. zł

Wciąż otwartą kwestią jest to, czy wprowadzenie podatku audiowizualnego nie sprawi, że serwisy VOD zdecydują się podwyższyć abonament w celu zrównoważeniu kosztów. Na razie nie ma takich zapowiedzi.

Więcej o: