Przepisy o utracie prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym nie trafiły do Sejmu

Od 1 lipca miały wejść w życie przepisy uderzające w piratów drogowych. Za przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym miała grozić tymczasowa utrata prawa jazdy. Ostatecznie ich wprowadzenie zostało odroczone.

W ubiegłym miesiącu informowaliśmy o ważnej zmianie przepisów, która miała wejść w życie od 1 lipca. Wprowadzenie zapowiadanej od początku roku nowelizacji wymierzonej przeciwko piratom drogowym zostało jednak odłożone w czasie. 

Przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym. 20 tys. kierowców mogło utracić prawo jazdy

Według zaprojektowanych przepisów prawo jazdy na trzy miesiące można będzie stracić za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h także w terenie niezabudowanym. Dodatkowo w nowelizacji wykreślono poprzedni zapis o jeździe z prędkością 60 km/h w terenie zabudowanym w godzinach od 23 do 6 rano. 

Serwis moto.pl informował, że według szacunków policji wprowadzenie nowych przepisów może sprawić, iż do końca 2020 roku prawo jazdy utraci aż 20 tys. kierowców, a w przyszłym roku liczba ta wzrośnie do 40 tys., zwłaszcza że 70 proc. kierowców nie wiedziało o zmianach. 

Zobacz wideo Na obszarze zabudowanym przekroczył prędkość o ponad 50 km/h. Stracił prawo jazdy

Utrata prawa jazdy. Dlaczego przepisy nie weszły w życie? Kiedy Sejm RP się nimi zajmie?

Przepisy ostatecznie nie trafiły jednak nawet do Sejmu - podaje natemat.pl. Dlaczego? Wraz z wyżej opisanymi zmianami zamierzano także wprowadzić bezwzględne pierwszeństwo pieszych na pasach. Zostało to jednak oprotestowano przez Politechnikę Krakowską oraz Tramwaje Warszawskie, według których nowe prawo zmniejsza bezpieczeństwo pieszych i kierujących. W związku z tym pakiet zmian nie trafił do Sejmu.

I raczej nie stanie się to w wakacje, bo po wyborach prezydenckich posłowie będą mieli przerwę. Zmianą w przepisach zajmą się więc prawdopodobnie dopiero jesienią 2020 roku.

Obowiązującym aktem prawnym jest ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 wraz z licznymi nowelizacjami. Uchwalana jest w klasycznym trybie ustawodawczym. 

Więcej o: