Poczta roznosi ulotki Dudy uderzające w Trzaskowskiego. "Za treść odpowiada zleceniodawca"

Robert Kędzierski
Na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich do Polaków dotarły ulotki uderzające w Rafała Trzaskowskiego. Oficjalny materiał komitetu wyborczego Andrzeja Dudy dystrybuowany jest przez Pocztę Polską. Czy narodowy operator uczestniczy w kampanii jednego z kandydatów? Przedstawiciele spółki wyjaśniają, że to zwykła komercyjna usługa.

Jeden z czytelników Gazeta.pl poinformował, że wraz z przesyłką dostarczoną przez Pocztę Polską otrzymał ulotkę uderzającą w Rafała Trzaskowskiego. Materiał zawiera ostrzeżenie: wraz z Trzaskowskim wrócić miałyby konflikty, kryzys, bieda i afery.

Sygnały o dostarczonych ulotkach pojawiły się również w mediach społecznościowych.

- Przyszedł do mnie listonosz i razem z poleconym dał mi do ręki to. Ciekawe, czy wręcza też taki dodatek do karty wyborczej? - poinformował na Twitterze Michał Bilewicz, autor "Tygodnika Powszechnego".

Ulotki uderzające w Rafała Trzaskowskiego dystrybuowane przez Pocztę Polską. "To usługa  komercyjna"

Ulotki są podpisane - to oficjalny materiał Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dlaczego jednak Poczta je roznosi? Czy uczestniczy w kampanii wyborczej jednego z kandydatów?

Justyna Siwek, rzeczniczka prasowa, w stanowisku przesłanym do redakcji Next Gazeta.pl wyjaśnia, że Poczta Polska jest spółką, która doręcza ulotki wyborcze na podstawie umów z klientami.

- To usługa odpłatna, komercyjna, a zgodnie z jej regulaminem za treść ulotek odpowiada zleceniodawca. Przychody z tytułu świadczenia tej usługi są tajemnicą handlową - wyjaśnia.

Dodaje, że druki są dystrybuowane w sposób określony przez zleceniodawcę na wyznaczonym obszarze, ta forma korespondencji ma zastosowanie w reklamie, jest też wykorzystywana w akcjach edukacyjno-informacyjnych.

Poczta Polska roznosi ulotki wyborcze. "Doręczaliśmy druki różnych kandydatów"

- Poczta Polska świadczy takie usługi firmom czy instytucjom, jak również komitetom wyborczym, które się zgłoszą. Podczas wyborów 2020 doręczaliśmy druki różnych kandydatów na prezydenta. Ze względu na tajemnicę umów nie możemy jednak ujawnić ich nazw - wyjaśnia Justyna Siwek.

Czytaj też: Sondaż. Zaskakująca odpowiedź wyborców Dudy i Trzaskowskiego ws. podniesienia kwoty 500 plus

Przedstawicielka Poczty zapewnia, że tego typu usługi oferuje "wszystkim zainteresowanym dotarciem do szerokiego grona wyborców z informacją o ich programach".

Druki są doręczane przez listonoszy nie tylko do skrzynek odbiorczych, zgodnie z regulaminem usługi, doręczenie do rąk własnych przy okazji dostarczenia innej przesyłki jest zgodne z regulaminem.

Zobacz wideo Na jakich zasadach powinna odbyć się debata prezydencka?
Więcej o: