Mateusz Morawiecki wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Powodem druga tura wyborów prezydenckich

Premier Mateusz Morawiecki w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi wprowadził na terenie Polski drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Dotyczy zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Jak poinformował na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz, alarm obowiązuje od 10 lipca od godz. 00.01, do 13 lipca do godz. 23.59. Dotyczy zagrożeń w cyberprzestrzeń. Decyzja została wprowadzona zarządzeniem nr 94 przez Radę Ministrów. Podobna procedura została wdrożona również przed pierwszą turą tegorocznych wyborów prezydenckich

Zobacz wideo Aplikacje do bezpiecznego przechowywania danych w chmurze

Premier RP wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Co to oznacza?

Drugi stopień alarmowy został wprowadzony na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. W czasie jego trwania częściej monitorowany jest stan bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej. Pracownicy tychże urzędów są zobowiązani do zachowania większej czujności oraz ostrożności. Procedura alarmowa ma na celu zabezpieczyć przed ewentualnym atakiem cyberprzestępców.

Jak wynika z rządowego komunikatu, dodatkowe obowiązki spadają nie tylko na urzędników państwowych, ale także zwykłych obywateli. "Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym Policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - czytamy w nim. 

BRAVO-CRP to jeden z czterech stopni alarmowych. W ustawie o działaniach antyterrorystycznych wyróżniono także stopnie alarmowe ALFA, CHARLIE i DELTA. Wprowadza się je w zależności od stopnia zagrożenia działania terrorystycznymi. 

Więcej o: