Premier Mateusz Morawiecki wprowadził drugi stopień alarmowy CRP. Dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni

Premier RP Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP). Taka decyzja została podjęta w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi.

O wprowadzeniu stopnia alarmowego poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak czytamy w rządowym komunikacie, alarm wprowadzono "w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, związanym z organizacją wyborów prezydenckich"

Ostrzeżenie będzie obowiązywało od piątku 26 czerwca br. od godz. 00:01, do poniedziałku 29 czerwca br. do godz. 23:59. Drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP był już wcześniej wprowadzony w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz wyborów parlamentarnych.

Zobacz wideo Aplikacje do bezpiecznego przechowywania danych w chmurze

Premier RP wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Co to oznacza?

Tego rodzaju procedurę wprowadza się na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Wprowadzenie drugie stopnia alarmowego wiąże się m.in. ze wzmożonym  monitorowaniem stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej czy zachowania większej czujności ze strony pracowników tychże urzędów. 

"Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym Policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - czytamy także w rządowym komunikacie.

W ustawie o działaniach antyterrorystycznych wyróżniono stopnie alarmowe ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Wprowadza się je w zależności od stopnia zagrożenia działania terrorystycznymi. 

>>> Czytaj też: Google: hakerzy próbowali wyłudzić e-maile ze sztabów Trumpa i Bidena. Ślady prowadzą do Iranu i Chin