Świętokrzyskie. Urząd marszałkowski unieważnił nabór wniosków o dotacje. "System się zablokował"

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego unieważnił nabór wniosków o dotacje na kapitał obrotowy. Powód? Przeciążone serwery, które nie wytrzymały dużego ruchu na stronie.

Przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego od pewnego czasu mogli wypełniać wnioski o przyznanie pomocy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. 28 lipca nadszedł dzień, kiedy mogli je oficjalnie złożyć. Pieniądze miały zostać rozdysponowane według zasady kto pierwszy, ten lepszy, dlatego wnioskujący zasiedli z rana do komputerów i zaczęli odświeżać stronę internetową urzędu marszałkowskiego. Serwery nie wytrzymały takiego obciążenia, w związku z czym nabór wniosków o dotacje na kapitał obrotowy został unieważniony.

- System do złożenia wniosku aktywował się o godzinie 9 rano i przedsiębiorcy czekali przed swoimi komputerami, odświeżając stronę, na której potwierdzali wysłanie dokumentu. Kliknięć było tak dużo, że system się zablokował - wyjaśniła wicemarszałkini województwa Renata Janik w rozmowie z Radiem Kielce.

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Informacje o kolejnym naborze wniosków "w najbliższych dniach"

Serwery urzędu marszałkowskiego były wcześniej testowane. Stwierdzono, że są w stanie wytrzymać pięć tysięcy kliknięć na sekundę. Okazało się jednak, że we wtorek rano było ich 12 tysięcy na sekundę. Kiedy problem zostanie rozwiązany, nabór ruszy ponownie. Wnioski przedsiębiorców nie przepadną, ale procedurę ich składania trzeba będzie powtórzyć.

Informację o ponownym terminie naboru przedstawimy Państwu w najbliższych dniach

- czytamy na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Wielu przedsiębiorców z pewnością obejdzie się smakiem. Do rozdysponowania jest 40 milionów zł, a wszystkie wnioski przygotowane do złożenia opiewają na łączną kwotę 390 milionów zł.

Więcej o: