PPK. Kolejne firmy przystąpią do programu. 3 mln Polaków zadecyduje ws. oszczędności na emeryturę

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli w skrócie PPK funkcjonują od lipca 2019 roku. Wkrótce do programu rządowego będą musieli przystać mali i średnie przedsiębiorcy. Oznacza to, że jesienią trzy miliony Polaków zadecyduje o uczestnictwie w programie.

Pracownicze Plany Kapitałowe funkcjonują od 2019 roku. W pierwszej fazie wprowadzonej od lipca 2019 roku PPK dotyczyły największych przedsiębiorców (powyżej 250 osób). Epidemia koronawirusa spowodowała pewne opóźnienia we wdrażaniu rządowego programu, ale jesienią tego roku do programu przystąpi kolejna grupa przedsiębiorców.

PPK. 80 tys. małych i średnich firm przystąpi do programu. W październiku mija pierwszy ważny termin

Jesienią 2020 roku do programu przystąpią firmy z II fazy, czyli zatrudniające od 50 do 249 pracowników oraz III fazy (od 20 do 49 zatrudnionych osób). Pierwotnie więksi przedsiębiorcy mieli to zrobić już w kwietniu tego roku, ale z powodu epidemii koronawirusa zdecydowano się na zmianę terminu. Łącznie do PPK przystąpi 80 tys. firm, które zatrudniają około trzy miliony osób. 

Warto wyszczególnić dwa istotne terminy dla przedsiębiorców. Do 27 października 2020 roku firmy muszą zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a do 10 listopada umowy o prowadzenie kont. Po tym terminie pierwsze środki trafią na konta osób, które przystąpią do programu.

Zobacz wideo Czym Pracownicze Plany Kapitałowe różnią się od OFE i co rząd zamierza zrobić z tymi pieniędzmi?

PPK. Trzy miliony Polaków zadecyduje o uczestnictwie w Pracowniczych Planach Kapitałowych

Pod koniec ubiegłego roku prezes Polskiej Funduszu Rozwoju Paweł Borys podsumował pierwszą fazę wdrażania PPK. Spośród ok. 2,9 mln pracowników firm zatrudniających powyżej 250 osób tylko 39 proc. osób (1,1 mln) odkłada w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Jak zauważył współtwórca PPK, wcześniej z indywidualnych i pracowniczych form oszczędzania na emeryturę korzystało łącznie mniej niż milion osób, natomiast obecnie z PPK oraz PPE już około 1,5 mln osób. I to jest największym sukcesem. 

Wkrótce przed wyborem staną kolejne trzy miliony Polaków. - Zakładamy, że na kolejnych etapach wdrażania PPK może być trudniej. Np. w Wielkiej Brytanii najtrudniej było wśród MŚP - tłumaczył kilka miesięcy temu Paweł Borys.

PPK. Na czym polega? Jak się z niego wypisać?

Przypominamy, że jest to program dobrowolny, ale z automatu wpisywane są do niego wszystkie osoby w wieku 18-55 lat. Z PPK można zrezygnować dobrowolnie w każdym momencie bądź przed jego rozpoczęciem w firmie, składając pracodawcy odpowiednią deklarację. Procedurę należy powtarzać co cztery lata, bądź w przypadku zmiany pracy. W innym wypadku zostaniemy znów do niego wpisani. 

>>> Czytaj także: Pracownicze Plany Kapitałowe. Zostać w PPK czy się wypisać? Odpowiedz sobie na trzy proste pytania

W podstawowym założeniu pracownicy odkładają na PPK 2 proc. swoich miesięcznych wynagrodzeń (w przypadku najniższych pensji 0,5 proc.). Kolejne 1,5 proc. dokładają pracodawcy. Przy zarobkach na poziomie 3 tys. zł brutto składka to 60 zł, natomiast przy 5 tys. zł to już 100 zł. 

Więcej o: