Wielka Brytania chce wprowadzić nowy podatek. Zapłacą go osoby powyżej 40. roku życia

Wielka Brytania planuje wprowadzić nowy podatek, który ma uratować opiekę społeczną. Danina ma obowiązywać osoby po 40 roku życia, na wzór Japonii czy Niemiec. Planowane są także ograniczenia dot. narodowości opiekunów osób starszych.

Brexit ujawnił wiele słabości brytyjskiego systemu. Szczególny kryzys przechodzi służba zdrowia i opieka społeczna. By szybko naprawić sytuację, wprowadzono tzw. "fast-track visa system" podaje "The Guardian". To system przyśpieszonego zatrudniania pracowników z sektora medycznego. Pominięto w nim jednak opiekunów zatrudnianych indywidualnie oraz w domach opieki. Jest to celowe działanie, ponieważ rząd brytyjski pragnie, by osobami starszymi zajmowali się rodacy. Boris Johnson podkreśla, że zależy mu na większej inwestycji w szkolenia i rozwój pracowników opieki w Wielkiej Brytanii. Brytyjski system jest jednak w kryzysie i na takie działania trzeba znaleźć środki. Powstał już wstępny plan, jak je pozyskać. 

Zobacz wideo Gdula: Brexit to efekt tego, że nie słuchano ludzi na dole

Wielka Brytania chce wprowadzić dodatkowy podatek dla osób powyżej 40. roku życia

Opieka społeczna miałaby zostać zasilona z pieniędzy z nowego podatku. Pomysł taki przedstawił rząd Borisa Johnsona. "The Guardian" podaje, że takie podatki obowiązują, chociażby w Niemczech, czy Japonii. Brytyjski rząd argumentuje wprowadzenie nowej daniny zmianami demograficznymi, jakie zachodzą na wyspach. Społeczeństwo się starzeje, a system zdrowia został drastycznie nadwątlony przez epidemię koronawirusa, która bardzo mocno uderzyła w Wielką Brytanię. Zachorowało tam ponad 300 tys. osób, z czego przeszło 46 tys. zmarło na COVID-19. To trzeci najgorszy wynik na świecie, po USA i Brazylii.

Gabinet Johnsona jest na etapie analizy propozycji nowego podatku. Wśród rozwiązań proponuje się obowiązkowe ubezpieczenie, zwiększenia stawek na ubezpieczenie społeczne, a nawet podwyższenie podatku dochodowego dla osób po 40. roku życia. Nie wiadomo, jak długo Brytyjczycy będą musieli ponosić dodatkowe koszta.

Więcej o: