Lech Kaczyński na banknocie. Jaki nominał i emisja? NBP ujawnił plany na przyszły rok

NBP ujawnił plan emisyjny okolicznościowych monet i banknotów na 2021 rok. Wynika z niego, że w przyszłym roku zobaczymy banknoty z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Jaki nominał otrzyma Lech Kaczyński?

NBP ujawnił Plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2021 r. W dokumencie pojawia się zastrzeżenie, że plan może ulec zmianie. Potwierdziły się jednak doniesienia portalu WP.pl, który to w styczniu tego roku donosił o planie upamiętnienia 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej banknotem z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

Zobacz wideo Ile może być warty banknot 500 złotych? O wiele więcej

Lech Kaczyński ozdobi banknot okolicznościowy w przyszłym roku

Z planów Narodowego Banku Polskiego wynika, że tematem okolicznościowego banknotu będzie "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem". Zmarły w katastrofie smoleńskiej prezydent Polski zostanie upamiętniony na banknocie o nominale 20 zł. Do obiegu ma trafić 60 tys. egzemplarzy banknotu okolicznościowego. NBP emisję banknotu z Lechem Kaczyńskim zaplanowało na listopad 2021 roku. Dekadę temu Lech Kaczyński znalazł się na srebrnej monecie, która miała upamiętniać katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku.

Kolekcjonerskie Banknoty Okolicznościowe  NBP na 2021 rok

NBP w komunikacie poinformowało także o innych nowych banknotach i monetach kolekcjonerskich, które do obiegu wejdą w 2021 roku. Wśród nowych monet i banknotów kolekcjonerskich znajdują się m.in. kontynuacja serii "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni" i "Wielcy polscy ekonomiści" oraz moneta „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku". Na monetach mają znaleźć się takie postaci jak Ferdynand Zweig, Adam Krzyżanowski, Adam Heydeer, Gabriela Zapolska , Tadeusz Brzeski czy Edward Taylor. Łącznie lista nowych banknotów oraz monet na przyszły rok wynosi 20 pozycji. 

Więcej o: