500 plus wypłacane jak bon turystyczny? "Nie idźmy tą drogą!" Szydło komentuje słowa Emilewicz

Czy wypłata 500 plus na dziecko powinna odbywać się na takich zasadach, jak w przypadku bonu turystycznego? W programie "Money. To się liczy" wicepremier Jadwiga Emilewicz zdradziła, że rząd "chce przechodzić w jak największą liczbę realizacji kolejnych świadczeń właśnie w taki sposób". Do zapowiedzi minister rozwoju krytycznie odniosła się była premier, a obecnie europosłanka PiS Beata Szydło.

Jednorazowy bon turystyczny o wartości 500 zł przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, a w przypadku rodziców dzieci niepełnosprawnych jest to 1000 złotych. Za pomocą bonów można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, ich lista jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Bony są ważne do końca marca 2022 roku, nie można ich wymienić na gotówkę. 

Należy pamiętać o tym, że podmiot oferujący daną usługę musi znajdować się na liście stworzonej przez POT we współpracy z ZUS-em. Jak wynika z danych ZUS-u opublikowanych w niedzielę po południu, po niespełna dwóch dobach od uruchomienia programu aktywowano już ponad 140 tys. bonów.

500 plus wypłacane jak bon turystyczny? "Dziś jest za wcześnie, by mówić, jakie mogą to być świadczenia"

W ostatni piątek, programie "Money. To się liczy" wicepremier Jadwiga Emilewicz nie wykluczyła, że w przyszłości również inne programy socjalne mogą być realizowane tak, jak ma to obecnie miejsce w przypadku bonu turystycznego.  

- Ten sposób realizacji bonu, czyli płatność blockchainowa, numeryczna, daje pewność, że te środki rzeczywiście trafią do branży turystycznej i posłużą wypoczynkowi dzieci i młodzieży, a nie łataniu budżetów domowych. Wypłacanie innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że to co ustawodawca zaplanował, będzie rzeczywiście realizowane. I tak, potwierdzam, że będziemy chcieli przechodzić w jak największą liczbę realizacji kolejnych świadczeń właśnie w taki sposób - stwierdziła Emilewicz.

- Dziś jest za wcześnie, by mówić, jakie mogą to być świadczenia - odparła, dopytywana o to, czy może dotyczyć to np. wypłat w ramach Programu Rodzina 500 plus lub wyprawki szkolnej.

Dodała, że w czwartek, czyli dwa dni przed startem programu Polski Bon Turystyczny, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS zarejestrowało się ponad milion osób, które są uprawnione od świadczenia 500 plus, a wcześniej nie posiadały profilu w bazie. - Dzięki temu będziemy mieć więc więcej informacji o potencjalnych beneficjentach programów społecznych - powiedziała Emilewicz. 

Szydło o 500 plus w postaci bonów: Nie idźmy tą drogą!

Wypowiedź szefowej resorty rozwoju w niedzielę 2 sierpnia skomentowała była premier Beata Szydło (to właśnie za czasów jej gabinetu wprowadzono program Rodzina 500 plus). 

"Program Rodzina 500 plus w postaci 'bonów' to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą!" - napisała na Twitterze europosłanka Prawa i Sprawiedliwości

Zobacz wideo W rządzie nastąpią zmiany personalne i strukturalne
Więcej o: