Jadwiga Emilewicz o 500 plus: Chciałam uspokoić wszystkich Polaków, nie ma mowy o zamianie na bon

Jadwiga Emilewicz wywołała prawdziwą burzę, sugerując, że świadczenia takie jak np. 500 plus mogą być w przyszłości wypłacane w postaci bonów. Przedstawicielka Porozumienia po raz kolejny zapewnia, że nie ma planów zmian w największym projekcie rządu.

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, wicepremierka, ponownie nawiązała do swojej wypowiedzi sprzed weekendu, w której chwaliła bon turystyczny. Przedstawicielka Porozumienia nie wykluczyła, że i inne świadczenia przyznawane przez państwo będą trafiać do obywateli w postaci elektronicznej. Niektórzy, w tym była premier Beata Szydło, odebrali to jako zapowiedź zmian w programie 500 plus.

- Program Rodzina 500 plus w postaci 'bonów' to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą! - napisała na Twitterze europosłanka Prawa i Sprawiedliwości. 

Zobacz wideo Biedroń o 500 plus: Wszystko wskazuje na to, że PiS zacznie je ograniczać

Jadwiga Emilewicz jednoznacznie o planach wobec 500 plus

Emilewicz odniosła się do swojej wypowiedzi we wtorek w rozmowie z "Super Expressem". - Nie ma mowy o zamianie 500 plus na bon, nic takiego nie padło w mojej wypowiedzi - zapewniła. - Chciałabym uspokoić wszystkich Polaków, beneficjentów 500 plus i panią premier Beatę Szydło, że nie ma absolutnie żadnych planów zmiany programu - dodała wicepremier.

Emilewicz swoją wypowiedź tłumaczyła już wcześniej. - "Program 500 plus to jeden z najważniejszych programów społecznych zrealizowanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy. To też efekt osobistej determinacji Beaty Szydło. Wszyscy widzimy jego pozytywny wpływ dla polskich rodzin i naszej gospodarki. Dlatego nie zamierzamy nic w nim zmieniać" - napisała na Twitterze.

Jadwiga Emilewicz nie wyklucza, że nie tylko bon turystyczny będzie przekazywany elektronicznie

Czy wicepermierka zapowiedziała wypłacanie 500 plus w postaci bonów? Nie, ale jej wypowiedź nie była zbyt precyzyjna. - Wypłacanie innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że to, co ustawodawca zaplanował, będzie rzeczywiście realizowane. I tak, potwierdzam, że będziemy chcieli przechodzić w jak największą liczbę realizacji kolejnych świadczeń właśnie w taki sposób - stwierdziła w piątek Emilewicz.

Czytaj też: Jacek Sasin: Górnictwo będzie funkcjonowało przez dziesięciolecia

Bon turystyczny to świadczenie, które dostępne jest od 1 sierpnia. Środki nie są jednak przekazywane, jak 500 plus, w formie gotówkowej. Bonami płacić można jedynie w określonych podmiotach - tych, które znajdują się na specjalnej liście stworzonej we współpracy z ZUS-em.

Więcej o: