Można ubiegać się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Wnioski tylko do końca sierpnia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o tym, że od 3 sierpnia można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej.

Ustawa, dzięki której rolnicy otrzymują zwrot akcyzy, została wprowadzona na początku 2020 roku. W budżecie na ten cel zarezerwowano łącznie 1,2 mld zł. Jej celem jest rekompensata wzrostu kosztów produkcji rolnej, w tym wydatków na paliwo rolnicze. W ubiegłych latach również mogli oni liczyć na podobną pomoc ze strony rządu

Zobacz wideo Ryszard Czarnecki o zrównaniu wysokości dopłat dla polskich rolników

Zwrot akcyzy od oleju napędowego. Jak złożyć wniosek? 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że od 3 do 31 sierpnia producenci rolni mogą składać do wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta (zależy od miejsca posiadania gruntów) wnioski o zwrot akcyzy w cenie oleju napędowego. W wyżej podanym terminie należy dostarczyć faktury VAT poświadczające zakup oleju. 

Z tego rozwiązania mogą skorzystać jedynie ci, którzy wykorzystali olej do produkcji rolnej. Zwrot przyznawany jest za olej wykorzystany od 1 lutego 2020 roku do 31 lipca 2020 roku. Zgodnie z treścią ustawy w 2020 roku za każdy litr oleju przysługuje 1,00 zł. 

Akcyza również od bydła

Rolnicy mogą się także ubiegać o zwrot akcyzy w odniesieniu do bydła. "Do wniosku należy także dołączyć wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokument zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w 2019 roku" - czytamy w komunikacie resortu. 

W tym przypadku o zwrot można ubiegać się tylko raz w roku. Limit zwrotu wynosi 30 zł (średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła). Zwrot zostanie wypłacony w październiku 2020 roku gotówką w odpowiednim urzędzie, bądź drogą elektroniczną. 

Więcej o: