Ze względu na gwałtowny przyrost liczby osób zakażonych koronawirusem, rząd zdecydował się na wprowadzenie regionalizacji obostrzeń. Powiaty, w których przyrost zakażeń jest duży, mogą zostać zakwalifikowane jako "żółte" lub "czerwone". W tych ostatnich przepisy dotyczące bezpieczeństwa będą najbardziej restrykcyjne. O szczegółach tych decyzji mówiła szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz.
- W tych powiatach zaznaczonych na czerwono, w których wracamy do pewnych restrykcji, nie ma zamknięcia zakładów produkcyjnych. Jest ograniczenie w zakresie dystansu - w restauracjach, sklepach, zwiększa się dystans między klientami. Jest ograniczenie w zakresie pewnych aktywności jeśli chodzi o czas wolny, dyskoteki, kluby, bary - te miejsca, w których wiemy, że w ostatnich tygodniach były takimi ogniskami zakażeniowymi - powiedziała Emilewicz w rozmowie z TVP1.
Wicepremierka stwierdziła, że rząd nie planuje wprowadzania przepisów, które oznaczałyby konieczność zamknięcia sklepów czy zakładów produkcyjnych, dlatego też nie ma planów stworzenia nowych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców.
- Ponad 130 mld zł zostało już przekazane na rynek po to, żeby utrzymać płynność firm. [...] Uruchomiliśmy także instrumenty dla osób, które mają np. zakupiony sprzęt na kredyt czy mikropożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu. [...] Zachęcam i zapraszam do ARP, która dla małych firm, także dla samozatrudnionych, którzy mają wysokie koszty stałe, też udziela specjalnej pomocy - mówiła Jadwiga Emilewicz.
Szefowa resortu rozwoju powiedziała, że konieczne jest egzekwowanie restrykcji, które obowiązują od dłuższego czasu, a o których "trochę społeczeństwo zapomniało". Chodzi o zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, dezynfekcję rąk i zachowanie dystansu od innych osób.
Powiatami "czerwonymi" są powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, wieluński, pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz miasta Nowy Sącz, Ruda Śląska i Rybnik. W tych częściach Polski liczba nowych zakażeń jest wyższa niż 12 na 10 tysięcy mieszkańców. Powiatami "żółtymi" zostały powiaty wieruszowski, jarosławski, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski oraz miasta Żory, Jastrzębie-Zdrój oraz Przemyśl. Tam liczba nowych zakażeń waha się między 6 a 12 na 10 tysięcy mieszkańców. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że mapa przedstawiająca powiaty "żółte" i "czerwone" będzie aktualizowana dwa razy w tygodniu.