Most w Pilchowicach. Do prokuratury trafiło zawiadomienie o łapówce za zgodę na jego wysadzenie

Fundacja Thesaurus złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu proponowania łapówki przez prezesa spółki Alex Stern w zamian za przychylność w sprawie wysadzenia w powietrze mostu w Pilchowicach. Fundacja wysłała również pozew do sądu przeciwko PKP PLK dotyczący ochrony konstytucyjnego prawa do korzystania z narodowego dziedzictwa.

"W związku z aferą mostową w Pilchowicach zdecydowałem się złożyć przeciwko PKP PLK S.A. pozew wraz z wnioskiem o zabezpieczenie na kwotę 150.000.000,00 (słownie: sto pięćdziesiąt milionów) złotych w razie zniszczenia mostu" - napisał na Facebooku prezes fundacji Thesaurus, Piotr Lewandowski.

Fundacja Thesaurus zajmuje się ochroną zabytków. Wiekowy most kolejowy w Pilchowicach stanowi własność Skarbu Państwa, a zarządza nim właśnie PKP PLK. Przypomnijmy, że to właśnie ta budowla miałaby zostać wysadzona w powietrze przez amerykańską ekipę filmową w czasie kręcenia scen do najnowszej, siódmej już części "Mission Impossible" z Tomem Cruise'em w głównej roli agenta specjalnego Ethana Hunta. Most w Pilchowicach miałby imitować Szwajcarię.

Fundacja Thesaurus wniosła o 150 mln złotych zabezpieczenia

Fundacja Thesaurus wniosła również o zakaz podejmowania przez PKP PLK jakichkolwiek działań przy moście, które mogłyby grozić jego zniszczeniem, np. wyburzenia czy rozbiórki, oraz wydawania zgód na takie działania przez podmioty trzecie.

- Tak jak informujemy od kilku miesięcy, na linii Jelenia Góra - Lwówek Śląski i na moście nad Jeziorem Pilchowickim nie ma planowanych prac. Nie ma też podpisanych umów, których realizacja zmieniałaby status linii lub mostu nad Jeziorem Pilchowickim - poinformował nas Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

Zobacz wideo Most Pilchowicki wybuchnie w "Mission Impossible"? Kontrowersyjny pomysł filmowców

Siemieniec zaznaczył również, że wykorzystanie mostu i linii może nastąpić dopiero po zawarciu odpowiedniej umowy. Linią zainteresowany jest samorząd województwa dolnośląskiego, który wyraził chęć jej przejęcia i na ten temat prowadzone są rozmowy.

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzenie korupcji 

Prezes Thesaurusa złożył również zawiadomienie do prokuratury dotyczące łapówki, jaką Robert Golba, prezes spółki Alex Stern miał rzekomo proponować w zamian za przychylność w sprawie wysadzenia w powietrze mostu w Pilchowicach. Doniesienie dotyczyło również niedopełnienia obowiązków przez wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego i Centralne Biuro Antykorupcyjne.

"Wiceminister Lewandowski oraz CBA wiedzieli o propozycji korupcyjnej od marca. I nic z tym nie zrobili. Czyli nie dopełnili obowiązków" - czytamy w poście opublikowanym na Facebooku przez fundację Thesaurus.

Firma Golby, Alex Stern odpowiada za polskie zdjęcia do nowego "Mission Impossible". Zdaniem Piotra Lewandowskiego dopuścił się on obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w wysokości 7 mln zł w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w instytucji publicznej. W rozmowie z "Wyborczą" Robert Golba nazwał te doniesienia "piramidalną bzdurą". Ostrzegł również, że podejmie kroki prawne w związku z pomówieniem. 

Według prezesa fundacji Thesaurus, wiceminister kultury Paweł Lewandowski oraz funkcjonariusze CBA wiedzieli o propozycji korupcyjnej. Mail z informacją o niej miał do nich trafić jeszcze w marcu, a mimo to do teraz ani ministerstwo, ani CBA nic z tym nie zrobiły. Ministerstwo Kultury i CBA nie zabrały jeszcze głosu w związku z zawiadomieniem.

Więcej o: