Mikołajowice. Ministerstwo Środowiska: Pod wsią na Dolnym Śląsku odkryto żyłę złota

Jak donosi "Super Express", pod wsią Mikołajowice na Dolnym Śląsku odkryto żyłę złota. Informację w rozmowie z przedstawicielami mediów potwierdza Ministerstwo Środowiska.

Wieś Mikołajowice leży w okolicy Legnicy w woj. dolnośląskim. Jak podaje se.pl, pod miejscowością ciągną się złoża złota. Informację o występowaniu cennego kruszcu potwierdzają badania zrealizowane w 2019 r. przez Ministerstwo Środowiska. Gazeta pisze o tonie czystego złota i 5 tys. ton kruszcu w rudzie złota.

Złoża złota pod wsią Mikołajowice

"Dokumentacja geologiczna złoża rudy złota 'Mikołajowice' została sporządzona w 2019 r. Powstała w wyniku prac geologicznych […] Obecnie w Ministerstwie Środowiska toczy się postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia dokumentacji wszczęte na wniosek Sudeckich Kopalni Surowców Mineralnych" - podał resort środowiska w rozmowie z "Super Expressem".

Zobacz wideo Zabójcze złoto Ghany. Górnicy zarabiają krocie, ale umierają młodo

Mieszkańcy Mikołajowic, którzy rozmawiali z dziennikarzami "Super Expressu", wiążą duże nadzieje ze złożami złota pod wsią. - Jeśli powstanie tu kopalnia, na pewno zyska cały region - mówił w rozmowie z "Super Expressem" Franciszek Marzec. Mężczyzna dodał, że już teraz warto wykorzystać informacje o złożach, jako magnes na turystów. - Będą tu przyjeżdżać zaciekawieni. Zostawią pieniądze. To też może być żyłą złota - powiedział mieszkaniec Mikołajowic. 

W regionie złoto wydobywane jest od wieków

W okolicy złoto wydobywano już od czasów średniowiecznych. W pobliskiej Złotoryi pod koniec XII wieku osiedlili się niemieccy górnicy, by wydobywać ten cenny kruszec. Właśnie od niego Złotoryja wzięła swe wszystkie nazwy, w tym: Aurum – łac. złoto, Goldberg – niem. Złota Góra W latach dwudziestych XX wieku próbowano ponownie wydobywać złoto w okolicach Złotoryi, lecz już bez powodzenia.

Więcej o: