Z Delhi do Londynu w 70 dni. Luksusowy autokar zatrzyma się też w Warszawie

W maju 2021 r. w podróż z Delhi w Indiach do stolicy Wielkiej Brytanii ma wyruszyć "Bus to London" - autokar firmy turystycznej Adventures Overland. 20 pasażerów pokona trasę o długości 20 tys. kilometrów.

Czas podróży to 70 dni. Liczba krajów, które znajdą się na trasie podróży, wynosi 18 państw. To Indie, Mjanmar (dawniej Birma), Tajlandia, Laos, Chiny, Kirgistan, Uzbekistan, Kazachstan, Rosja, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Niemcy, Niderlandy, Belgia, Francja i Wielka Brytania.

Trasa wycieczki biegnie przez 18 krajówTrasa wycieczki biegnie przez 18 krajów Fot. Adventures Overland

Wycieczka do tanich nie należy - za ponad dwumiesięczny trip trzeba zapłacić ponad 75 tys. złotych. Możliwe jest jednak dołączanie do podróży tylko na jeden z czterech etapów. Organizatorzy zaznaczają jednak, że na pokład zabieranych jest tylko 20 pasażerów, a pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc mają ci, którzy zdecydują się na całą podróż. 

60. dzień podróży - Warszawa

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem opublikowanym w broszurze informacyjnej, 60. dnia podróżni opuszczą Wilno i pojadą do Warszawy. W stolicy Polski spędzą ponad dobę, by 62. dnia ruszyć w dalszą podróż - do czeskiej Pragi. "Największe miasto w Polsce charakteryzuje się unikatową energią i wielkim znaczeniem historycznym" - zachwalają Warszawę organizatorzy wycieczki.

Zobacz wideo Varanasi - święte miasto Indii. Dlaczego niektóre kobiety nie mogą przychodzić nad Ganges?

W największych miastach na trasie podróżni zatrzymają się na nieco dłużej. Organizator zapewnia noclegi w podwójnych sypialniach hotelowych. Pasażerowie sami będą jednak musieli zadbać o większe posiłki - Adventure Overlands karmi w zasadzie tylko przekąskami - i o ubezpieczenie na czas podróży. 

Mimo wysokich kosztów, podróż autobusem przez Azję i Europę cieszy się dużym zainteresowaniem. W niedawnym wywiadzie dla CNN Tushar Agrawal - jeden z dwóch współwłaścicieli niezwykłego biura podróży - mówił o 40 tys. chętnych z całego świata, którzy rezerwowali miejsca w busie

Podróż "Indiamanem"

Pomysł na wycieczkę częściowo nawiązuje do przejazdu wykonanego w II poł. lat 50. XX w. przez Oswalda Josepha Garrowa-Fishera busem nazwanym "The Indiaman". 15 kwietnia 1957 roku pojazd zabrał na pokład 20 pasażerów, którzy ruszyli w drogę na Daleki Wschód. Do Kalkuty dotarli 5 czerwca, a z powrotem do Londynu 2 sierpnia tego samego roku. 

Można się tylko domyślać, jak niedogodna pod względem komfortu podróży musiała być tamta wycieczka. Ta współczesna ma być realizowana luksusowym autokarem, który - podobnie jak "The Indiaman" - zabierze na pokład 20 pasażerów. Będzie on wyposażony m.in. w wygodne fotele przedzielane zasłonką, system rozrywki z ekranem, gniazda ładowania oraz wi-fi. Dla każdego z podróżnych przewidziano również miejsce na dwie duże walizki oraz zamykane szafki na najcenniejsze przedmioty.

Organizatorzy zamierzają trzymać się harmonogramu wycieczki, jednocześnie zaznaczając, że w przypadku zdarzeń losowych jej długość może ulec drobnej zmianie. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, w sierpniu przyszłego roku autobus Adventure Overlands wyruszy z Londynu w drogę powrotną. Zahaczając o Warszawę 18. dnia wycieczki. 

Więcej o: