Szef GIS: Wesela istotnie ograniczone. Zdradza, ilu gości będzie można zaprosić

Epidemia koronawirusa może pokrzyżować plany tym, którzy planują w najbliższym czasie wziąć ślub. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny będzie sugerował, by liczbę weselników ograniczyć do 50. Dziś takie restrykcje obowiązują wyłącznie w tzw. czerwonych powiatach.

Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, postuluje, by zmienić zasady, wedle których organizowane są wesela. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce ponownie zaczną obowiązywać limity dotyczące liczby zapraszanych gości. Powodem jest oczywiście epidemia koronawirusa.

Szef GIS chce mniej gości na weselach. "50 to dobra liczba"

- Będę sugerował, żeby wesela były istotnie ograniczone - stwierdził goszcząc w programie "Newsroom WP". Zdradził też, jaka powinna być maksymalna liczba gości, których będzie można zaprosić na wesele. - 50 to jest dobra liczba. Brytyjczycy wprowadzili liczbę 30 - stwierdził.

Zobacz wideo Neutralność klimatyczna w UE. Michał Kurtyka, szef Ministerstwa Klimatu, gościem Gazeta.pl

Pinkas wyjaśnił też, że niektórzy wręcz oczekują znaczącego ograniczenia wielkości wesel. Zwrócił też uwagę na fakt, że osoby starsze często nie chcą nawet brać udziału w uroczystości.

Wesela ogniskami koronawirusa. Jarosław Pinkas zdradza, ile osób się zaraziło

Szef GIS wyjaśnił też, jak dużym problemem są zakażenia koronawirusem na weselach. Infekcję potwierdzono do tej pory u 900 osób. Obecnie w regionach, które nie są objęte ograniczeniami, liczba gości na weselu, może wynieść aż 150. W żółtych obszarach musi być ograniczona do 100, a w czerwonych do 50.

Resort zdrowia potwierdza: wesela wkrótce z ograniczeniami

Plany wprowadzenia restrykcji przy organizacji wesel potwierdził też resort zdrowia. - Wszystko wskazuje, że mogą być dodatkowe obostrzenia - powiedział mediom Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Wyśnił też, że istnieje możliwość zmiany przepisów w zakresie rejestracji wesel.

Wyjaśnił też, kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia zmian. - Czekamy na zebranie się parlamentu - Sejmu i Senatu. Przed zebraniem się obu izb nie możemy forsować takich przepisów prawa. Ale poważnie rozważamy wprowadzenie rejestracji gości weselnych - stwierdził.

Wesela powodem ognisk koronawirusa

Latem doniesienia o zakażeniach, do których dochodziło na weselach, pojawiły się regularnie. Jednym z regionów, w którym problem szczególnie przybrał na sile. Tylko na jednym weselu COVID-19 zaraziło się tam 150 osób.

Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z next.gazeta.pl wyjaśnił, że sierpniowy wzrost liczby infekcji w regionie małopolskim był bezpośrednią konsekwencją "korona-wesel". Podał przykład powiatu nowosądeckiego, gdzie osób skierowanych na kwarantannę było szczególnie wiele.