Program Leki 75 Plus od 2017 roku finansowany był z budżetu państwa. Jak informuje "Super Express" Ministerstwo Zdrowia w ustawie okołobudżetowej na ten rok przesunęło ten obowiązek na Narodowy Fundusz Zdrowia. Ponadto Ministerstwo Finansów stworzyło projekt rozporządzenie, które ma na stałe włączyć bezpłatne leki dla seniorów i kobiet w ciąży do planu finansowego NFZ.
>>> Zobacz też: Darmowe leki dla kobiet w ciąży. Program "Ciąża Plus" wchodzi w życie
W związku z powyższymi zmianami pojawiły się obawy, że pieniędzy na leki z programu Leki 75 Plus może zwyczajnie zabraknąć, gdy NFZ będzie musiał znaleźć środki na inne świadczenia. Finansowanie z budżetu państwa nie niosło takiego ryzyka. Zmianom przeciwne są także organizacje przedsiębiorców. M.in. Konfederacja Lewiatan oraz Pracodawcy RP zaapelowali do rządu, by nie przesuwał finansowania do NFZ. Ich zdaniem oznacza to, że "Narodowy Fundusz Zdrowia będzie musiał przesuną miliard złotych z refundacji dotychczasowych leków na refundację leków plus. Leki zdrożeją, pacjenci będą musieli więcej za nie płacić", przytacza argumenty organizacji "Super Express".
Na łamach tej samej gazety obywateli uspokajał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. W 2021 r. ma nie być żadnych problemów dostępnością darmowych leków dla emerytów. Program Leki 75 Plus jest i będzie cały czas realizowany. Co więcej, Miłkowski zapowiedział, że bezpłatnych leków dla seniorów będzie więcej.