Krajowa Rada Komornicza ostrzega przed oszustami podających się za urzędników sądowych

Krajowa Rada Komornicza ostrzega przed oszustami. Podszywają się oni pod komorników sądowych. KRK informuje, gdzie sprawdzić dane komorników.

Oszuści cały czas żerują na niewinnych osobach, wymyślając co raz to nowsze pomysły na kradzież. Tym razem przed przestępstwami ostrzega Krajowa Rada Komornicza. 

Zobacz wideo 21-latek dokonywał oszustw „na policjanta”. Tak wyglądało jego zatrzymanie

Oszuści podszywają się pod komorników sądowych

Krajowa Rada Komornicza ostrzega przed rzekomymi komornikami sądowymi. Podszywają się pod nich oszuści pod pretekstem przeprowadzenia eksmisji. Krajowa Rada Komornicza zaznacza, że pierwszą wskazówką, iż przyszedł do nas oszust, a nie komornik sądowy, jest brak policji. Przy tego rodzaju czynnościach komornikom zawsze musi towarzyszyć przedstawiciel służb porządkowych, w tym wypadku policjant. 

Ponadto przed rozpoczęciem kontroli komornika ma obowiązek okazać identyfikator ze zdjęciem z poniższego wzoru. Krajowa Rada Komornicza zaleca też, by w razie niepewności skontrolować komornika i sprawdzić jego dane w rejestrze. Spis komorników sądowych można znaleźć pod TYM adresem.

Wzór identyfikatora komornikaWzór identyfikatora komornika fot. KRK

Wzór identyfikatora komornikaWzór identyfikatora komornika fot. KRK

KRK prosi o zachowanie ostrożności oraz o zawiadomienie organów ścigania o każdej próbie podawania się organy egzekucyjne.

Kolejne wymyślne próby oszustwa

Nie tylko pod komorników, ale także pod żołnierzy podszywają się oszuści. Świętokrzyska policja poinformowała o coraz częstszym procederze podawania się za amerykańskiego żołnierza. Ostatnio kobieta z powiatu Opatowskiego straciła w ten sposób 80 tys. euro. Mężczyzna zyskał jej zaufanie przez internet. Następnie chciał nadać do niej paczkę, w której rzekomo miały się znaleźć dokumenty, uniform, nagrody, notatki, a także pieniądze. Kobieta zgodziła się pomóc rozmówcy i przechować paczkę do czasu jego przyjazdu do Polski. Niestety rzekoma firma kurierska prosiła wielokrotnie o dopłaty w celu odebrania paczki, na co nalegał oszust. 

Więcej o: