Adam Lipiński zostanie wiceprezesem NBP. Akt powołania dla bliskiego współpracownika Kaczyńskiego

Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek akty powołania nowym członkom zarządu Narodowego Banku Polskiego. Zostali nimi wieloletni poseł PiS i jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego Adam Lipiński oraz członkini Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i doradczyni społeczna prezydenta Marta Gajęcka. Lipiński obejmie swoją funkcję w listopadzie, Gajęcka - w styczniu.

Adam Lipiński jest współtwórcą struktur i wieloletnim prezesem Prawa i Sprawiedliwości, posłem na Sejm I, IV, V, VI, VII, VIII i obecnej IX kadencji. Należy do grona najbardziej zaufanych współpracowników prezesa Jarosława Kaczyńskiego, pełnił m.in. funkcję szefa gabinetu politycznego, gdy Kaczyński był premierem.

4 listopada Adam Lipiński zostanie nie tylko członkiem zarządu, ale i wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego. Lipiński jest absolwentem Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, nie ma jednak doświadczenia w bankowości. 

Tym samym Lipiński "zwolni" miejsce w Sejmie dla innego z kandydatów z listy PiS w okręgu legnickim w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Mandat przypadnie Szymonowi Pogodzie, radnemu PiS z Bolesławca, który już zapowiedział, że zamierza zostać posłem.

Adam Lipiński i Marta Gajęcka członkami zarządu NBP

Członkinią zarządu w styczniu zostanie również doradczyni społeczna prezydenta Marta Gajęcka, która obecnie działa w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej i kieruje EDP Energia Polska. W przeszłości była m.in. wiceprezeską PGE oraz PGE Energia Odnawialna S.A. oraz wiceprezeską Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Marta Gajęcka była też dyrektorką Wykonawczym w Ernst & Young Global R&D and Innovation Services EMEIA Tax Center.

Z danych publikowanych przez NBP wynika, że wiceprezes i członek zarządu mogą liczyć na pensję w wysokości ok. 500-600 tys. zł brutto rocznie.

Prezesem NBP jest Adam Glapiński, wiceprezesem i pierwszym zastępcą Marta Kightley, a wiceprezesem Anna Trzecińska. W zarządzie zasiadają także Andrzej Kaźmierczak, Ryszard Kokoszczyński, Piotr Pogonowski i Paweł Szałamacha.

Zobacz wideo Limit zadłużenia państwa w konstytucji. „Da się go obejść. Wystarczy zmienić ustawę”
Więcej o: