"Z Twoich podatków". Ministerstwo Finansów pokazuje, co finansują Polacy. Opozycja ma używanie

Ministerstwo Finansów zachęca internautów, by publikowali w mediach społecznościowych krótkie filmy opisujące inwestycje finansowane z podatków. Resort nie przewidział, że akcja stanie się pretekstem do wytykania rządzącym absurdów i skandali. Hashtag "ztwoichpodatków" przejęła opozycja.

Ministerstwo Finansów w czerwcu rozpoczęło kampanię społeczną pod hasłem "Płacimy podatki. Inwestujemy w Polskę". Tadeusz Kościński, szef resortu, chce, by dzięki niej Polacy lepiej zrozumieli, na co wydawane są odprowadzane przez nich do budżetu pieniądze.

Ministerstwo Finansów chce, by Polacy lepiej rozumieli jak wydawane są podatki

"To dochody podatkowe zabezpieczają działanie szkół, szpitali, budowę nowych dróg, mostów, stadionów, placów zabaw, ośrodków sportu i kultury. Tym samym dzięki podatkom wszyscy możemy korzystać z dóbr i usług publicznych, a Polska jest bezpieczna" - oświadczył w komunikacie resortu. "Płacenie podatków to inwestycja w rozwój naszego kraju" - dodał.

Jedną z odsłon kampanii jest akcja przeprowadzona w mediach społecznościowych. Ministerstwo ogłosiło konkurs, którego celem jest nakręcenie krótkiego filmiku opatrzonego hasłem "Z twoich podatków". W nagraniu o długości od 60 do 120 sekund trzeba pokazać inwestycji w swojej okolicy sfinansowane z podatków.

Zobacz wideo Zapłacimy wyższe podatki? Gość programu 'Studio Biznes': „Jestem przekonany, że w rządzie się o tym myśli”

Opozycja, internauci, dziennikarze pokazują absurdalne wydatki finansowane z podatków

Resort nie przewidział zapewne, że do akcji włączą się nie tylko jej zwolennicy. Wielu internautów, a także przedstawiciele opozycji, wykorzystali akcję ministerstwa do pokazywania inwestycyjnych absurdów i przykłady marnotrawstwa.

Czytaj też: Fiskus zmienia zdanie. Szczepionka na grypę dla pracownika bez podatku. Przez epidemię koronawirusa

Sławomir Mentzen, przedstawiciel Konfederacji opublikował nagranie, w którym wypowiada tylko jedno zdanie. "Z moich podatków Sasin wydał 70 mln zł na wybory, które się nie odbyły".

PiSowi wypomniano też afery, na przykład tę związaną z przelotami marszałka Kuchcińskiego i jego rodziny.

Jeden z internautów publikuje zdjęcie "toalety z marmuru", która kosztowała ok. 300 tys. zł. Chodzi o inwestycję w Bielsku-Białej, którą opisywała "Gazeta Wyborcza".

Inne wpisy odnoszą się do wysokich zarobków w instytucjach rządowych. W tym wypadku autorce chodziło o wynagrodzenia prezesa i wysoko postawionych urzędników Narodowego Banku Polskiego.

Internauci tagiem "Ztwoichpodatków" oznaczyli też wpis odnoszący się do ostatnich wyborów prezydenckich. Opozycja oskarża bowiem media publiczne o faworyzowanie jednego kandydata.

Na liście inwestycji finansowanych z podatków znalazła się też nowa elektrownia w Ostrołęce, wydatki na ochronę domu Jarosława Kaczyńskiego, czy budowa w Polsce ławek upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości.