Odchodzący na emeryturę urzędnicy ministerstw i KPRM dostaną dziewięć pensji odprawy
Jak informuje "Rzeczpospolita" październikowe cięcia zatrudnienia mają dotyczyć 21 osób z ministerstw i Kancelarii Premiera. Zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot podczas spotkania w ramach Rady Dialogu Społecznego ze związkowcami działającymi w budżetówce zapowiedział, że odchodzący na emeryturę pracownicy otrzymają odprawy.
Wiceszef KPRM: Pracownicy rządu odchodzący na emeryturę mogą otrzymać odprawę w wysokości dziewięciu pensji
Z deklaracji wiceszefa KPRM wynika, że wakaty będą redukowane wszędzie tam, gdzie to możliwe. W pierwszej kolejności wypowiedzenia otrzymają osoby, które nabyły prawo do emerytury. Osoby te będą miały prawo do odprawy z przepisów antykryzysowych w wysokości trzech pensji oraz sześciokrotności wynagrodzenia na podstawie aktualnych przepisów (to jednak dotyczy osób, które mają co najmniej 20 lat stażu pracy w administracji).
Osoby spełniające warunki do przyznania im emerytury same mają zgłosić chęć odejścia z pracy i skorzystania z wysokiej odprawy. Świadczenia te jednak wpłyną na wysokość aktualnie pracujących urzędników, ponieważ będą finansowane z funduszu płac danego urzędu. Oznacza to, że KPRM zamrozi wypłaty naród kwartalnych.
Zwolnienia w administracji mogą być mniejsze niż zapowiadano. Nie będzie jednak podwyżek i nagród
Jak informuje "DGP" zwolnienia w administracji miały być prowadzone przy okazji rekonstrukcji rządu i ograniczenia liczby resortu. Pierwsze wypowiedzenia miały trafić do urzędników przed końcem września. Nadal jednak nie ma rozporządzenia Rady Ministrów, która potwierdzałaby i określała skalę zwolnień. Urzędnicy mają więc nadzieję, że zwolnienia ostatecznie ich ominą lub będą przeprowadzone na małą skalę.
Na pewno jednak urzędnicy muszą liczyć się ze zmianami w ich wynagrodzeniu na 2021 roku. - Obawiamy się teraz przepisów tzw. ustawy okołobudżetowej, która zakłada, że w 2021 r. nie będzie funduszu nagród w służbie cywilnej (...). Takie rozwiązanie działa bardzo demotywująco, bo praktycznie nikt nie będzie mógł w przyszłym roku liczyć na nagrodę za ponadprzeciętną pracę. Nie możemy też zapominać, że w 2021 r. nie będzie podwyżek - dodaje Paulina Deka z Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.
-
Mini lockdown w warmińsko-mazurskim. Kolejne regiony powinny mieć się na baczności [WYKRES DNIA]
-
Luka VAT. Ekonomista miażdży retorykę premiera. "Kłamstwa vatowskie są aż cztery"
-
Poseł Lewicy chce dopłaty do 500+ za "dziecko poczęte". Otrzymał zaskakującą odpowiedź
-
Niemcy. Przemyt wszech czasów. W Hamburgu przechwycono 16 ton kokainy. "To przebija wszystko"
-
Rekordowe zarobki w górnictwie. W grudniu to średnio 18,7 tys. zł. Wszystko przez sowite premie
- Osoby, które przejdą w 2021 roku na emeryturę, mogą liczyć na wyższe świadczenie. Przez COVID-19
- Waloryzacja emerytur. Wskaźnik najwyższy od 10 lat, ale najbiedniejsi emeryci zyskają tylko 50 zł
- PIT 2021. Zwrot podatku - jak sprawdzić kiedy go otrzymamy? Ile się czeka?
- Rząd zmieni zasady świadczenia pielęgnacyjnego? Posłanka KO: Znów chcą wyprowadzić rodziców na ulicę
- Nowe obostrzenia na Mazurach. "Rząd nie patrzy racjonalnie. U nas nie było tak, jak w Zakopanem"