USA. Popularna marka ryżu z nową nazwą. "Ben's Original" zamiast "The Uncle Ben's"

Mars Incorporated poinformowało, że popularna marka ryżu "The Uncle Ben's" zmienia nazwę na "Ben's Original". Opakowanie z nową nazwą trafi do sklepów w przyszłym roku.

- Wysłuchaliśmy naszych współpracowników i klientów. Nadszedł właściwy czas, aby wprowadzić znaczące zmiany w całym społeczeństwie. Kiedy dokonujesz ich, nie jesteś w stanie zadowolić wszystkich. Chodzi jednak o robienie właściwych rzeczy, a nie o łatwych - skomentowała, cytowana przez AP News, Fiona Dawson, globalna prezes Mars Food. 

Dawson stwierdziła także, że nowa nazwa została wybrana po miesiącach rozmów i badań, w których wzięli udział klienci marki. Firma wciąż nie wie, jaki wizerunek będzie towarzyszył nowej nazwie.

Nowa nazwa popularnej marki ryżu. "Ben's Original" zamiast "The Uncle Ben's" 

Zmiana nazwy marki ryżu z "The Uncle Ben's" na "Ben's Original" jest wynikiem działań mających na celu walkę z rasowymi uprzedzeniami i stereotypami. W czerwcu Mars Incorporated zdecydowało, aby z opakowań ryżu tej marki zniknął czarnoskóry Wujek Ben. Decyzję podjęto w czasie protestów, które odbywały się pod hasłem "Black Lives Matters". 

Zobacz wideo Schnepf: Problem rasowy w USA wciąż jest żywy

Nazwa marki ryżu po raz pierwszy została użyta w 1946 roku. Wujkiem Benem był kucharz i kelner z Chicago. Podobizna mężczyzny była obecna na opakowaniach ryżu również od tamtych lat. Zdaniem wielu obrazek przywołuje na myśl poniżenie osób czarnoskórych. Dodatkowo zwracanie się do Afroamerykanów per "wujku", "ciociu" było praktyką stosowaną w słynącym z niewolnictwa południu. W ten sposób zastępowano określenia "pan" i "pani". 

Mars Incorporated ogłosiło także zainwestowanie 2 milionów dolarów w stypendia kulinarne dla aspirujących czarnoskórych szefów kuchni. Dodatkowo firma zainwestuje 2,5 miliona dolarów w programy żywieniowe i edukacyjne dla studentów w Greenville w stanie Missisipi, w którym ryż jest produkowany od ponad 40 lat.