Ile jest szczepionek na grypę w Polsce? Ministerstwo Zdrowia podaje dane

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że do końca września do Polski trafiło niemal milion dawek szczepionek przeciw grypie. Wojciech Andrusiewicz uspokaja, że dostawy są stopniowo realizowane.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że obrót szczepionek odbywa się zgodnie z prawem farmaceutycznym. Resort zdrowia już zwrócił się do dostawców, którzy potwierdzili wcześniejsze deklaracje. W październiku do Polski trafi 649 tysięcy szczepionek przeciwko grypie.

Ministerstwo Zdrowia: w październiku do Polski trafi ponad 600 tys. szczepionek na grypę

- Są to tylko ilości szczepionek dopuszczone do obrotu na terenie RP oraz potwierdzone u producentów. Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia udziela zgody na sprowadzenie szczepionek w ramach importu docelowego. Aktualnie wydaliśmy zgody na ponad 2,8 mln dawek szczepionek - wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz podczas konferencji prasowej w piątek.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia przekazał, że liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy liczbę 2,5 mln (dla porównania Włosi zamówili 16 mln szczepionek, Wielka Brytania 20 mln, a Niemcy 26 mln na populację kolejno 60 mln, 67 mln i 83 mln osób). Chociaż na rynku są szczepionki na grypę, to pacjenci zgłaszają kłopoty z ich dostępnością. Ministerstwo przekonuje jednak, że dostawy będą stopniowo realizowane.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

Rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno w rozmowie w TVN24 powiedział, że na rynek faktycznie trafiła niewielka liczba szczepionek, która rozeszła się w ekspresowym tempie. Właściciele aptek mówią, że nie mogą ich już dostać w żadnej hurtowni. Na razie więc trzeba czekać na kolejne dostawy. - Liczymy na to, że sytuacja poprawi się nieco na przełomie października i listopada oraz w kolejnych miesiącach - mówił rzecznik NIA.

"Harmonogram dostaw jest rozpisany praktycznie na cały październik, ale także i w grudniu"

- Z tego, co widziałem, harmonogram jest rozpisany praktycznie na cały październik, ale także i w grudniu będą (szczepionki) do Polski docierać. Przypominam, że najlepszym okresem na szczepienia jest listopad i grudzień, bo najczęściej grypa atakuje w styczniu, lutym, marcu. Czyli jeżeli zaszczepimy się w tych dwóch miesiącach, nasza odporność na ten szczyt zachorowania na grypę będzie największa i wtedy łatwiej nam bronić się przed tym wirusem grypy - mówił na konferencji prasowej w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W zeszłym roku na grypę zaszczepiło się 1,5 mln osób w Polsce, czyli około 4 proc. populacji. W 2019 roku trzeba było zutylizować aż 100 tysięcy dawek szczepionki. Przykładowo we Francji co roku szczepi się do 50 proc. społeczeństwa. Teraz zainteresowanie szczepionkami na grypę jest w Polsce dziesięciokrotnie wyższe niż w zeszłym roku.

NFZ będzie refundował szczepienia na grypę personelowi medycznemu w placówkach, które mają podpisane umowy. Na 50 proc. refundacji mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lat, osoby w wieku 18-64 lat z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży oraz dzieci od 2 do 5 lat (szczepionka w formie donosowej dla najmłodszych dzieci, dla pozostałych osób szczepionki domięśniowe). Pozostałe osoby mogą skorzystać ze szczepień w pełnej odpłatności.

Więcej o: