Od kilku lat ciężar rozliczenia podatkowego przeniósł się z podatnika na ZUS. Instytucja przygotowuje wszystkie dokumenty, gdyż i tak dysponuje stosownymi danymi, a obywatel musi jedynie ewentualnie je uzupełnić, a następnie zatwierdzić. Z rozwiązania korzysta przeszło 7 mln osób, co najlepiej świadczy o jego popularności. Teraz ZUS chce przenieść ten model także na comiesięczne rozliczenia z przedsiębiorstwami.
Jak udało się dowiedzieć Money.pl, ZUS w zeszłym tygodniu przyjął plan działań na lata 2021-2023. Jednym z najważniejszych projektów jest stworzenie budowy wirtualnego biura rachunkowego.
Staniemy się wirtualnym biurem rachunkowym dla osób prowadzących firmy. W ciągu najbliższych trzech lat sposób funkcjonowania ZUS-u ulegnie daleko idącej transformacji
- powiedziała w rozmowie z money.pl prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Obecnie obowiązek rozliczenia rachunków spoczywa na właścicielu firmy, który musi złożyć co miesiąc dokument ZUS DRA. Zadanie te najczęściej zlecane jest do biura rachunkowego, ZUS następnie potwierdza zgodność danych oraz ewentualnie wysyła do korekty i wzywa do uregulowania zaległości.
Jak twierdzi prof. Uścińska, ZUS dysponuje jednak niemal wszystkimi danymi, które pozwalają instytucji samodzielnie przygotować dokumenty, gdyż pracowników i tak trzeba zgłosić do ZUS-u. Tam nie ma tylko informacji o umowach o dzieło, ale od stycznia 2021 roku, także te będą zgłaszane do ZUS-u, dzięki zmianie z pierwszej tarczy antykryzysowej.
Jak twierdzi prof. Uścińska, ZUS biorąc na siebie obowiązek przygotowani rozliczenia, może zredukować liczbę błędów, a w konsekwencji kontroli. To oznacza oszczędności dla całej instytucji, ale i uproszczone rozliczenia dla przedsiębiorców. Z ich barków zostanie też zdjęta odpowiedzialność za ewentualne błędy.
To także zysk dla obywateli objętych świadczeniami, które wypłaca ZUS. Nowy system pozwoli szybciej przyznawać zasiłki, emerytury oraz renty, gdy tylko spadnie liczba procedur wyjaśniających, twierdzi prezeska ZUS.
Cała transformacja ZUS-u może mocno namieszać. Jak podkreśla money.pl rynek biur rachunkowych w Polsce wart jest kilka miliardów złotych.