BI: Człowiek Kamińskiego odchodzi z KNF. "Nie jest w stanie brać udziału w posiedzeniach"

Maciej Wąsik, były szef CBA, rządowy ekspert od służb specjalnych najprawdopodobniej odszedł z KNF. Do Komisji Nadzoru Finansowego trafił po wykryciu afery GetBack. Miał usprawnić przepływ informacji.

Maciej Wąsik, sekretarz Kolegium do Spraw Służb Specjalnych, w latach 2006-2009 kierujący CBA, odchodzi z Komisji Nadzoru Finansowego - dowiedział się Business Insider. Na miejsce wkrótce ma zostać wyłoniona nowa osoba.

Rządowy spec od służb specjalnych nie będzie już patrzył na ręce KNF?

- Niedawno minister Wąsik złożył na ręce ministra Kamińskiego rezygnację z zasiadania w KNF. Ma dużo innych obowiązków i nie jest w stanie brać udziału w posiedzeniach - twierdzi źródło portalu.

Wąsik od listopada zeszłego roku jest wiceministrem spraw wewnętrznych. Do KNF trafił za sprawą Mariusza Kamińskiego, który dziś kieruje Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Do decyzji przyczyniła się sprawa afery GetBack, w której 9 tys. osób straciło ok. 2 mld zł.

Zobacz wideo Marcin Horała był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (7.10)

KNF i lepsza wymiana informacji ze służbami

Zarzuty wobec KNF podniosła też w swoim raporcie dotyczącym afery Najwyższa Izba Kontroli. "KNF i jej Urząd na odpowiednio wczesnym etapie nie wykryły nieprawidłowości w działalności GetBack oraz w procesie oferowania i sprzedaży papierów wartościowych" - czytamy w dokumencie. "Organ nadzoru nie zrealizował swojego ustawowego celu, jakim jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego, jego bezpieczeństwa oraz ochrony jego uczestników" - twierdzi NIK.

Wprowadzenie Wąsika do KNF miało usprawnić przepływ informacji pomiędzy Komisją a służbami specjalnymi. Dzięki temu identyfikacja zagrożeń związanych z funkcjonowaniem rynku finansowego miała być szybsza.

Czytaj też: Banaś pogrąża instytucje państwowe ws. afery GetBack. Raport NIK nie zostawia suchej nitki

Rzecznik KNF Jacek Barszczewski wyjaśnia, że Maciej Wąsik pełni swoje dotychczasowe obowiązki w KNF, nie mając prawa uczestniczyć w głosowaniu. Może jednak zajmować stanowisko doradcze.

Rolę doradczą pełni też Kolegium do Spraw Służb Specjalnych, którym kieruje Wąsik. Opiniuje m.in. wnioski o powołanie szefów ABW, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, CBA. Koordynuje też działalność służb specjalnych i ich współpracę z Policją, Strażą Graniczną i Żandarmerią Wojskową. Członkami Kolegium są również minister spraw wewnętrznych, minister spraw zagranicznych, szef MON, minister finansów i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W posiedzeniach Kolegium uczestniczyć mogą kierujący służbami specjalnymi, podobnie jak przedstawiciel prezydenta.

Więcej o: