Nosiła je dziewczyna Bonda. "Najbardziej znane bikini świata" na aukcji. Warte fortunę

James Bond budzi się na plaży, słyszy śpiew, sięga po broń, lecz po chwili orientuje się, że nic mu nie grozi. Z morza wyłania się bowiem dziewczyna ubrana w skąpe bikini. Tak rozpoczyna się jedna z najbardziej rozpoznawalnych scen w historii Hollywood, która zapoczątkowała "fenomen dziewczyny Jamesa Bonda". Strój, w którym u boku Seana Connery występowała Ursula Andress , trafi wkrótce na aukcję.

W Stanach Zjednoczonych w listopadzie odbędzie się wyjątkowa aukcja pamiątek związanych z Hollywood. Jednym z najciekawiej zapowiadających się eksponatów jest bikini, w którym Ursula Andress występowała u boku Seana Connery w filmie o przygodach Jamesa Bonda.

"Najbardziej znane bikini na świecie", jak określany jest strój, widzowie mogli zobaczyć w filmie  "Dr No" z roku 1962. "Scena, w której się pojawia, jest jedną z najlepiej ikonicznych w całej serii" - wyjaśnia Brian Chanes z domu aukcyjnego Profiles in History. Jego zdaniem ten aktorka i jej strój zapoczątkowały "fenomen dziewczyny Bonda".

Eksponat wyceniony został przez ekspertów na 500 tys. dol. Pozostałe przedmioty znane z kultowych filmów również wyglądają interesująco, jednak nie mają szansy osiągnąć aż tak wysokiej ceny. Na aukcję trafi m.in. piżama, w której Roger Moore wystąpił w filmie "Żyj i Pozwól umrzeć". Przedmiot może być wart nawet 15 tys. dol. Szmaragdowa peleryna Jane Seymour z tego samego filmu wyceniana jest na nawet 80 tys. dol., a szara marynarka z filmu "Diamenty są wieczne" na 30 tys. dol.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja dostała angaż w Hollywood. Robot zagra główną rolę w filmie za 70 mln dol.

W katalogu domu aukcyjnego znalazły się też inne przedmioty związane ze słynnymi aktorami i filmami. Wśród nich skórzana kurtka Johna Travolty z filmu "Gorączka sobotniej nocy", karty do gry w pokera, które  trzymał Leonardo DiCaprio na pokładzie "Titanica", suknia tygrysa, w którą ubrana była Marylin Monroe i kombinezon, w który Sigourney Weaver, czyli słynna Ripley, uciekała przed "Obcym".

Słynne bikini trafia na aukcję kolejny raz. W 2001 roku brytyjski dom aukcyjny Christie's sprzedał strój za nieco ponad 41 tys. funtów. Przez niemal dwie dekady wartość pamiątki znacząco zatem wzrosła.

Zobacz wideo Kultowe gry retro. Czy Wam też spędzały sen z powiek?
Więcej o: