Andrusiewicz: Pracujemy nad systemem odpowiedzialności za błędy medyczne lekarzy

Resort zdrowia pracuje nad stworzeniem systemu odpowiedzialności lekarzy za błędy medyczne, poinformował w poniedziałek na antenie Polsat News rzecznik ministerstwa, Wojciech Andrusiewicz.

Kwestia zwiększenia odpowiedzialności lekarzy jest podnoszona od dłuższego czasu. Poczyniono  pierwsze kroki i w Tarczy antykryzysowej 4.0 zawarto nowelizację art. 37a Kodeksu karnego. Zmiana ta sprawiła, że lekarz może ponosić odpowiedzialność karną do ośmiu lat więzienia za popełnienie nawet nieumyślnego błędu lekarskiego. Według słów rzecznika resortu zdrowia w jego ministerstwie ma być teraz opracowywane narzędzie, które pozwoli oceniać lekarzy

Zobacz wideo Czy testy wśród medyków mają sens? "To trzeba umieć interpretować"

"Pracujemy nad systemem odpowiedzialności za błędy medyczne"

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, na antenie Polsat News powiedział w poniedziałek wieczorem, że nawet w najlepszych systemach zdarzają się błędy, które niosą poważne konsekwencje dla zdrowia i życia pacjentów. Dodał, że zawody medyczne wiążą się z dużą odpowiedzialnością, dlatego też resort zdrowia pracuje nad system odpowiedzialności za błędy medyczne. 

To, co my ze swojej strony robimy, to pracujemy nad systemem odpowiedzialności za błędy medyczne. Konsultujemy go z jednej strony ze środowiskiem lekarzy, którzy są zainteresowani wprowadzeniem tego systemu, z drugiej strony z Ministerstwem Sprawiedliwości, które odpowiada za zmiany w tym zakresie. Taki system nie tylko dla młodych medyków, ale dla wszystkich lekarzy powstanie w niedługim czasie

- oświadczył Andrusiewicz.

Konsekwencja zaostrzenia przepisów

Jak informuje "Rzeczpospolita", Naczelna Izba Lekarska uruchomiła już akcję informacyjną w związku z nowymi przepisami kodeksu karnego. NIL podała, że samorządy lekarskie mają zalecać lekarzom, by nie podejmowali zbędnego ryzyka. Wprowadzenie systemu odpowiedzialności lekarzy może sprawić, że zasada ta stanie się powszechna, gdyż minimalizuje szansę na karę więzienia. 

***

Tekst został zmieniony po uwagach przesłanych do redakcji przez Ministerstwo Sprawiedliwości

Więcej o: