Jarosław Kaczyński zapowiedział weto wobec unijnego budżetu. "Nie damy się terroryzować pieniędzmi"

Wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział weto wobec unijnego budżetu i koronafunduszu. "Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus" - powiedział "Gazecie Polskiej".

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do ustanowienia mechanizmu na rzecz demokracji, praworządności i praw podstawowych. Europarlamentarzyści opowiedzieli się za tym, by coroczne zalecenia dla krajów UE były powiązane z mechanizmem sankcji budżetowych za uchybienia.

Rozwiązanie proponowane przez europarlamentarzystów nie podoba się wicepremierowi i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Zapytany o weto dla unijnego budżetu i koronafunduszu odpowiedział: "Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus. I tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia".

Kaczyński: Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę

Jarosław Kaczyński skrytykował unijnych urzędników i polityków, którzy - jego zdaniem - "żądają od nas, byśmy zweryfikowali całą naszą kulturę, odrzucili wszystko, co dla nas arcyważne, bo im się tak podoba". Prezes PiS dodał: "będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę. Nie damy się terroryzować pieniędzmi. Nasza odpowiedź na te działania będzie jasna: nie".

Fragment wywiadu opublikowano w portalu niezależna.pl. Cała rozmowa ukaże się w środowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie" oraz w następnym numerze tygodnika "Gazeta Polska".

Zobacz wideo Charles Michel, szef Rady Europejskiej: Po raz pierwszy nasz budżet będzie powiązany z klimatycznymi celami i poszanowaniem dla praworządności [ENG]
Więcej o: