-
Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 r. Oficjalny deficyt liczony w dziesiątkach miliardów złotych
Sejm w czwartek przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023. Deficyt budżetowy wynieść ma 69 mld zł.
-
Kraje UE uzgodniły maksymalną cenę za rosyjską ropę. "To uderzy w dochody Rosji"
Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły pułap cenowy na rosyjską ropę, który ma wynieść 60 dolarów za baryłkę. W sobotę zostały sfinalizowane niezbędne procedury. Limity są wprowadzane wspólnie przez Unię Europejską i kraje grupy G7. Mają znacząco zmniejszyć zyski Rosji ze sprzedaży ropy.
-
Estonia kupi sześć wyrzutni HIMARS o zasięgu 300 km. "Największy zakup w historii". Polska chce ich 500
Amerykańskie władze poinformowały, że Estonia zamierza kupić wyrzutnie HIMARS. Pierwsze z sześciu trafić mają do naszego sąsiada w 2024 roku. To największy zakup w historii kraju.
-
Morawiecki zapowiada zamrożenie cen gazu. Możliwe kryterium dochodowe. Ma być "sprawiedliwie"
"W ciągu najbliższych kilku dni" - tak premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytanie dotyczące tego, kiedy rząd zajmie się zamrożeniem cen gazu dla obywateli. Szef rządu powiedział, że możliwe jest wprowadzenie kryterium dochodowego. Minister Waldemar Buda, szef resortu rozwoju, nie wyklucza innych ograniczeń.
-
Doradca Zełenskiego: "Rosja chce wywołać kolejną falę uchodźców". Wcześniej ostrzegał przed tym ekspert
Ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną mają wywołać kolejną falę uchodźców, która ruszy do Europy - ocenia doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Skala zniszczeń po sobotnich atakach na infrastrukturę kraju jest większa niż ta powstała na początku tygodnia - twierdzi ukraiński polityk.
-
Rząd chce umyć ręce od węgla i zrzucić problem na samorządy. "DGP" podaje szczegóły programu
Rząd ma pomysł na nowy program. Samorządowy pakiet węglowy zakłada, że gminy zbiorą dane od mieszkańców w kwestii zapotrzebowania na węgiel i kupią surowiec od importera, którego wskaże rząd. Szczegóły nowego pomysłu podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
-
Rząd chce wciągnąć samorządy w dystrybucję węgla. Kusi dopłatami. Morawiecki: Cena do 2000 zł
- Realna cena węgla będzie oscylować wokół 2 tysięcy złotych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, zachęcając samorządy, by włączyły się do procesu dystrybucji surowca. Zapewnił, że jeżeli cena sprowadzanego paliwa wzrośnie, rząd będzie dopłacał samorządom.
-
W Krakowie zaczął działać sklep socjalny. Ceny zbliżone do rynkowych
W Krakowie zaczął działać sklep socjalny "Dobry Sklep" - informuje "Gazeta Krakowska". Mogą w nim robić zakupy osoby lub rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej na podstawie skierowania wydanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
-
Duńskie służby: Gaz przestał wyciekać z Nord Stream 2. W niedzielę opróżnić ma się "jedynka"
Z jednego z odcinków gazociągu Nord Stream 2, uszkodzonego na skutek eksplozji, przestał wyciekać gaz - informują duńskie służby. Sytuacja związana z Nord Stream 1 wciąż nie uległa zmianie.
-
Rosja znów tnie dostawy gazu, ale winę zrzuca na innych. Na liście poszkodowanych Włochy i Mołdawia
Kolejne europejskie kraje muszą liczyć się z poważnymi ograniczeniami w dostawie gazu z Rosji. Kreml próbuje jednak zrzucić odpowiedzialność na zmniejszenie transferu surowca na innych.
-
Zastępca Sasina złożył obietnicę: Do końca roku do Polski trafi 10 mln ton węgla. "Do każdej części Polski"
- Wykorzystywane są wszystkie okienka w portach, wszystkie możliwości na torach po to, żeby ten węgiel jak najsprawniej docierał do każdej części Polski - zapewnił Maciej Małecki, zastępca Jacka Sasina. Wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych wyraził też przekonanie, że ceny węgla się ustabilizują. Ten zdrożał w ostatnim czasie aż o 70 proc.
-
Pogrzeb królowej Elżbiety II. Sklepy w Wielkiej Brytanii w większości zamknięte. "Upamiętnić jej panowanie"
W poniedziałek w Wielkiej Brytanii odbędzie się pogrzeb Elżbiety II. Większość sklepów pozostanie zamknięta, a duże sieci handlowe zmienią godziny pracy. Dzięki temu obywatele kraju "będą mogli oddać cześć Jej Królewskiej Mości oraz upamiętnić jej panowanie".
-
Specustawa ws. Odry - jest projekt. Nieoficjalnie: Będą wypłaty dla poszkodowanych przedsiębiorców
- Będzie miała przede wszystkim na celu usprawnienie procedur inwestycyjnych - tak o nowej specustawie dotyczącej Odry, nad którą pracuje rząd, mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Będą też dopłaty dla przedsiębiorców - wynika z ustaleń RMF FM.
-
Przegapili pas startowy, bo zasnęli. Linie lotnicze Ethiopian zawieszają dwóch pilotów
Samolot był już nad docelowym lotniskiem, ale na nim nie wylądował. Według informacji branżowego portalu, dwóch pilotów miało przegapić pas, bo zasnęli za sterami. Linie lotnicze Ethiopian tej informacji nie potwierdzają, ale prowadzą dochodzenie.
-
Chiny. 13 lat więzienia dla miliardera. Xiao Jianhua kilka lat temu zniknął w Hongkongu
Xiao Jianhua w 2017 roku zniknął w Hongkongu, gdzie ukrywał się od kilku lat. Od tamtej pory nie był widziany. Teraz okazało się, że został skazany przez sąd w Szanghaju na 13 lat więzienia i olbrzymią grzywnę.
-
Brytyjczycy wracają do gotówki i boją się o przyszłość. "Ludzie będą głodni. Trzeba działać teraz"
Brytyjczycy wracają do gotówki. W zeszłym miesiącu wybrali ze swych kont ponad 800 mln funtów, najwięcej od 5 lat. To efekt coraz większych problemów z domowymi budżetami.
-
Trzy kolejne statki z ukraińskim zbożem wypłynęły z Odessy i Czarnomorska
Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow poinformował, że rano - między 5 a 8 czasu lokalnego - z Odessy i Czarnomorska wypłynęły trzy statki z ponad pięćdziesięcioma tysiącami ton kukurydzy. Pierwszy transport z ukraińskim zbożem opuścił port w Odessie w poniedziałek. Skierował się do stolicy Libii - Trypolisu.
-
Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wyruszył z Odessy. Wcześniej miasto ostrzelali Rosjanie
Niecałe dwa tygodnie po zawarciu porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża z portu w Odessie wyruszył pierwszy transport. Wcześniej, dzień po podpisaniu porozumienia, na ukraińskie miasto spadły rosyjskie rakiety.
-
Europejski Banki Inwestycyjny przekaże Ukrainie 1,59 mld euro. "Miliard w trybie natychmiastowym"
Europejski Bank Inwestycyjny, przy wsparciu budżetowym UE, zatwierdził finansowanie dla Ukrainy w wysokości 1,59 mld euro - poinformowała na Twitterze Ursula von der Leyen.
-
Ceny węgla. Rząd chce wprowadzić jednorazowy dodatek węglowy. Jest projekt ustawy. Kto uzyska?
Rząd chce wprowadzić jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. Informacja na temat projektu ustawy w tej sprawie opublikowana została w rządowym wykazie prac legislacyjnych.