Strajk kobiet w środę. Czy możesz nie iść do pracy? Czy musisz brać urlop?
22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy umożliwiające aborcję z powodu poważnych wad płodu są niekonstytucyjne. W praktyce może to oznaczać, że aborcja w naszym kraju będzie zakazana. Złamano tzw. kompromis aborcyjny, co zaostrza polskie prawo dot. przerywania ciąży, które i tak było jednym z najbardziej rygorystycznych w Europie.
Od tego momentu Polacy codziennie protestują na ulicach miast, a nawet w kościołach. Planowane są kolejne manifestacje, mimo trwającej pandemii i obostrzeń, które nie pozwalają na zgromadzenia powyżej pięciu osób.
Strajk Kobiet w środę
Na środę 28 października zaplanowano Strajk Kobiet. Organizatorki wzywają kobiety z całego kraju, by nie szły tego dnia do pracy.
W środę strajkujemy, w środę nie idziemy do roboty. Pomysł strajku padł 24 października, czyli w rocznicę strajku kobiet islandzkich z 75. roku. (...) Wiemy, jaka jest sytuacja, wiemy, że jest pandemia, wiemy, że dla wielu nie ma możliwości niepójścia do pracy. Wiemy, że wielu nie ma pracy, do której mogliby pójść, dzięki temu, że jest pandemia. Apelujemy do przedsiębiorców, apelujemy do tych wszystkich osób, które zatrudniają, dajcie nam ten jeden dzień, bo Wy też macie w plecy
- mówi organizatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na profilu ruchu. Profil wstawił też post, pod którym można oznaczać pracodawców zamykających jutro firmy w ramach strajku.
Strajk kobiet - czy możesz nie iść do pracy? Czy musisz wziąć urlop?
Jak ustalił money.pl, ustawa z 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych reguluje strajk w zakresie sporów zbiorowych z pracodawcą. Oznacza to, że przepisy te nie mają zastosowania do strajku organizowanego w związku z wyrokiem TK, wyjaśnia Miłosława Strzelec-Gwóźdź, radca prawny i partner zarządzający w GP Kancelarii Radców Prawnych.
Strajk może odbywać się więc w miejscu pracy, a przepisy nie chronią niestety pracowników, którzy nie pojawią się w pracy. Oznacza to, że jeśli nie chcemy ryzykować nieobecności w pracy, jutro trzeba wziąć urlop lub urlop na żądanie. Pracodawca może nam jednak odmówić tego prawa, jeśli obecność pracownika w pracy okaże się niezbędna do ochrony interesów przedsiębiorstwa. Skorzystanie z ze zwolnienie lekarskiego także może narazić nas na konsekwencje prawne, jeśli L4 nie ma rzeczywistej podstawy. Wśród komentarzy na profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet pojawiły się też sugestie, by tego oddać krew, co pozwala na wzięcie dnia wolnego.
-
Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
-
Groźny wirus zabija konie w Europie. Odwołano Halowe Mistrzostwa Polski 2021
-
Stopa życiowa Polaków wypada blado na mapie UE. Jeśli chcemy dogonić Niemców, szykujmy się na maraton [WYKRES DNIA]
-
"Widelcowi gangsterzy", podziemna działalność i widmo upadku. Kryzys gastronomii za granicą
- Chcesz rozliczyć online PIT-36 lub PIT-36L? Trochę poczekasz. Ministerstwo przeprasza 3 mln podatników
- Dlaczego płyta CD-Audio mieści 74 minuty muzyki? Legenda głosi, że to sprawka Beethovena
- Oczyszczanie uszkodzonych reaktorów w Fukushimie zajmie jeszcze trzy dekady. Dwa kluczowe wyzwania
- PIT 2021. Ulga na dziecko jednak nie dla wszystkich. Kluczowe progi dochodowe. Ile wynoszą w tym roku?
- Narasta napięcie w związku z misją WHO w Chinach. Naukowcy opóźnili raport ws. COVID-19. Jest list otwarty