TVP straszy, że 500 plus może zostać wstrzymane. Jasna deklaracja rządu

W "Wiadomościach" TVP pojawił się materiał, w którym postawiono tezę, że 500 plus może zostać zawieszone w wyniku wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Co na to przedstawiciele rządu?

500 plus to sztandarowy program rządu PiS wprowadzony w 2016 roku. Od 2019 roku dodatek o w wysokości 500 zł miesięcznie przyznawany jest na każde dziecko. Obecnie koszt programu wynosi 40 mld zł rocznie. 

Zobacz wideo Aleksandra Gajewska gościnią Porannej rozmowy Gazeta.pl (3.11)

TVP straszy w "Wiadomościach" likwidacją 500 plus

W "Wiadomościach" TVP pojawił się materiał, w którym autor Marcin Szypszak stwierdził, że trwające w całej Polsce protesty mogą wpłynąć na wzrost liczby zakażeń, a w konsekwencji zamykanie przez rząd kolejnych branż. To wiązać się będzie z pogorszeniem sytuacji finansowej budżetu Państwa - Wstrzymane inwestycje, mniejsze wpływy do kasy państwa mogą skutkować koniecznością ograniczenia programów socjalnych. Chodzi m.in. o programy Rodzina 500 plus, wyprawka szkolna, 13. i 14. emerytura dla seniorów i wiele innych - stwierdził autor. 

500 plus zlikwidowane? Program nie jest zagrożony i będzie wypłacany 

Rekordowy deficyt budżetowy, a także wizja kolejnego lockdownu oraz kryzysu gospodarczego pozwalają stawiać pytania, czy rząd rzeczywiście nie zamierza zawiesić świadczeń socjalnych. Serwis money.pl przytacza jednak wypowiedź przedstawiciela rządu, która rozwiewa wątpliwości dotyczące 500 plus. 

Nie ma takich decyzji, nie słyszałem też, aby były one gdziekolwiek dyskutowane. Program 500 plus nie jest zagrożony i będzie wypłacany. Pamiętajmy, że program jest też wsparciem dla rodzin. To oczywiste, że w trudnym okresie pandemii rodziny potrzebują pomocy i błędem byłoby je tej pomocy pozbawiać.

- mówił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Eksperci zaznaczają jednak, że możliwym scenariuszem mogłoby być zlikwidowanie świadczenia dla rodziny bogatszych. Cytowany przez serwis dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, zauważa, że przekazanie pieniędzy z 500 plus na służbę zdrowia mogłoby nie wywoływać oporu społecznego. 

Więcej o: