Mateusz Morawiecki przedstawił "10 działań antykryzysowych dla polskich przedsiębiorców"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że przedsiębiorcy poszkodowani przez epidemię koronawirusa otrzymają pomoc - m.in. zwolnienia ze składek na ZUS. Szef rządu przypomniał jednak, że firmy dysponują pieniędzmi wypłaconymi w ramach dotychczasowych tarcz.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie nowych restrykcji. Od soboty zamknięta zostaje większość sklepów w galeriach handlowych, a od poniedziałku uczniowie klas 1-3 będą uczyć się w domach. 

Restrykcje dotkną też przedsiębiorców - hotele mogą przyjmować jedynie gości podróżujących służbowo, teatry i kina, a także galerie sztuki, zostają zamknięte, ograniczona też zostanie liczba osób mogących robić zakupy w sklepach.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada pomoc dla przedsiębiorców

Szef rządu zapowiedział, że firmy poszkodowane przez epidemię koronawirusa będą mogły uzyskać pomoc na znanych zasadach. Chodzi o ulgi w składkach na ZUS, świadczenia postojowe czy bezzwrotne pożyczki. Premier zaznaczył jednocześnie, że wiele firm ma środki wypłacone w ramach wiosennej tarczy antykryzysowej.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano też pakiet dziesięciu rozwiązań, które mają być wprowadzone w ramach pomocy dla firm. Są to:

1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR

Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)

Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r.,  zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP

Dla kogo: duże firmy, duże MŚP, wszystkie branże

4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją

Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi

5. Dofinansowanie zatrudnienia

Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy

Dla kogo: wszystkie branże

6. Przedłużenie postojowego

Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

7. Zwolnienie ze składek na ZUS

Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes

Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

9. Polityka drugiej szansy

Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw

Dla kogo: przedsiębiorstwa w restrukturyzacji

10. Dofinansowanie leasingu

Pokrycie kosztów leasingu przez ARP

Dla kogo: branża transportowa

Mateusz Morawiecki apeluje do protestujących: Proszę, żebyśmy usiedli do rozmów Lockdown Polski na dniach? Możliwe zamknięcie galerii. Premier się waha

Czytaj też: Wybory w USA i epidemia koronawirusa. Eksperci programu "Studio Biznes" oceniają wpływ politycznej rozgrywki i epidemii na gospodarkę. Czy coś grozi Polsce?

Zobacz wideo Jak znaleźć dobrego pracownika w czasie epidemii? 'Wideorekrutacja ma kilka benefitów'
Więcej o: