Premier ogłosił nowe obostrzenia. Od kiedy zamknięte galerie handlowe?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że zostaną wprowadzone kolejne restrykcje w branży handlowej. Od soboty 7 listopada zamkniętych będzie większość sklepów w galeriach handlowych.

W środę 4 listopada o godz. 14:00 odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przedstawione zostały nowe obostrzenia. Będą one obowiązywać od najbliższej soboty do 29 listopada.

Zobacz wideo Łóżka covidowe są "ukrywane"? Rząd przejmuje kontrolę. Do wszystkich szpitali mają zostać wydelegowani żołnierze

Koronawirus w Polsce. Morawiecki: Pandemia się nasila, kolejne restrykcje są potrzebne 

- Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25 000 przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji - mówił szef resortu. 

Jak również zapowiedział, dalszy wzrost liczba zakażeń może skutkować tym, że w całej Polsce zostaną wdrożone zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu. Punktem granicznym będzie 70-75 przypadków na 100 tys. mieszkańców na siedem dni. 

Nowe obostrzenia. Od kiedy zamknięte będą galerie handlowe? 

Obostrzenia dotyczą m.in. zdalnego nauczania, ale także funkcjonowania miejsc kultury, usług hotelarskich oraz handlu. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego większość sklepów w galeriach handlowych będzie zamknięta. Nie dotyczy to sklepów spożywczych, aptek, drogerii, a także sklepów z artykułami remontowo-budowlanymi oraz produktami dla zwierząt. 

Zmianom uległy zasady dotyczące liczby osób przebywających w sklepach jednocześnie. W mniejszych sklepach (o powierzchni do 100 m2) będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 m2. W sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 utrzymana została zasada jednej osoby na 15 m2. Nowe przepisy będą obowiązywać od soboty 7 listopada do niedzieli 29 listopada

Więcej o: