Euforia na rynkach. To reakcja na informacje o szczepionce Pfizera. "Wielki dzień dla ludzkości"

Informacje na temat szczepionki na COVID-19, nad którą pracuje Pfizer, wywołały prawdziwą euforię na światowych rynkach. W środę po południu rosną wszystkie najważniejsze indeksy giełdowe.

Amerykański koncern Pfizer oraz niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech poinformowały w poniedziałek, że stworzona przez nich szczepionka wykazuje się 90-procentową skutecznością w zapobieganiu COVID-19 u badanych z udowodnionym brakiem wcześniejszego SARS-CoV-2. 

Możemy mówić o pewnym przełomie. Dotychczas naukowcy podkreślali bowiem, że skuteczna szczepionka powinna być skuteczna w co najmniej 75 proc., a doradca prezydenta Donalda Trumpa, dr Anthony Fauci, mówił nawet o 50-60 procentach skuteczności. 

Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown

Firma Pfizer zadeklarowała, że jest w stanie wyprodukować do 50 mln dawek szczepionki do końca 2020 roku oraz do 1,3 mld dawek w 2021 roku. "To wielki dzień dla ludzkości, jak i dla całej nauki" - stwierdził Albert Bourla, CEO firmy Pfizer.

Osiągnęliśmy kluczowy kamień milowy w rozwoju szczepionki w czasie, gdy świat potrzebuje jej najbardziej, liczba zakażeń ustanawia nowe rekordy, szpitale się przepełniają, a gospodarka z trudem dostosowuje się do nowej rzeczywistości. 

- dodał.

Skuteczna szczepionka coraz bliżej, rynki reagują euforią

Na takie wieści z niecierpliwością czekały również rynki, które od początku pandemii trwają w  niemal nieustannej niepewności. Inwestorzy już w poniedziałek rano mieli dobre humory, co miało związek z informacjami o zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA.

Jednak to, co stało się po południu - po opublikowaniu badań Pfizera - można nazwać prawdziwą euforiąWszystkie najważniejsze indeksy giełdowe na świecie świecą się na zielono, a wzrosty sięgają nawet 7-8 procent, co pokazuje skalę optymizmu.

GiełdyGiełdy fot. Investing.com

Polski WIG20 rośnie o 2,77 proc, niemiecki DAX o 5,45 proc., brytyjski FTSE 100 o 5,07 proc., a francuski CAC 40 o 6,62 proc. Mocno zwyżkują również holenderski AEX (+3,29 proc.), włoski FTSE MIB (+4,90 proc), szwajcarski SMI (+1,83 proc.) oraz portugalski PSI 20 (+3,94 proc.)

Euforia jest widoczna również w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsze rynki w poniedziałek jeszcze się nie otworzyły, ale optymizm wylewa się z kontraktów terminowych na główne indeksy. US 30 zwyżkuje o 5,58 proc., US 500 o 4,06 proc., a Small Cap 2000 - o 7,02 proc.

GiełdyGiełdy fot. Investing.com

Największe powody do entuzjazmu może mieć jednak sam producent szczepionki, czyli koncern Pfizer. Akcje spółki w handlu przedsesyjnym zdrożały o ponad 13 proc.. Można się spodziewać, że po rozpoczęciu sesji na amerykańskich giełdach wystrzelą w górę.

Więcej o: