O świadczenie może ubiegać się osoba, która wydała pieniądze na zorganizowanie ostatniego pożegnania bliskiej osoby. Obecna kwota zasiłku nie zmieniła się od 2011 roku, dlatego pojawiły się pomysły jej podwyższenia. W grudniu 2020 roku wpłynął nawet projekt Lewicy w tej sprawie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało jednak, że na razie zasiłek nie zostanie podwyższony. Resort nie przewiduje też dodatkowego zasiłku związanego z pochówkiem osób zmarłych na COVID-19.
Zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tysiące złotych i jest to kwota stała (czyli bez względu na to, ile ostatecznie wyniósł rachunek za organizacje pogrzebu). Gdy koszty pogrzebu zmarłego pokryła osoba obca lub podmiot taki jak na przykład Dom Pomocy Społecznej, to zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu - w kwocie nie wyższej niż 4000 zł.
Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu - zwykle jest to najbliższa rodzina zmarłego: mąż lub żona (także będąca w separacji), dziecko, rodzeństwo, dziadkowie czy rodzice. Świadczenie otrzyma także osoba, która pokryje koszty pogrzebu znajomego czy zupełnie obcej osoby.
Zasiłek przysługuje także pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi czy osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, jeśli pokryły one koszty danego pogrzebu. Jeśli koszty poniesione zostały przez więcej niż jeden podmiot, to zasiłek dzieli się proporcjonalne.
Jakie są jednak okoliczności, w których przysługuje zasiłek pogrzebowy? Kiedy można go otrzymać? Zwrot kosztów pogrzebu otrzymamy w razie śmierci:
Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za członków rodziny uznaje się:
Zasiłek pogrzebowy można otrzymać również w razie śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.
WAŻNE! Na ubieganie się o zasiłek pogrzebowy jest 12 miesięcy, więc zasiłku pogrzebowego nie otrzyma osoba, która będzie się ubiegała o zwrot kosztów organizacji pochówku po upływie roku od dnia śmierci osoby, której pogrzeb opłaciła.
Zasiłek pogrzebowy otrzymasz jako zwrot kosztów pochówku. Jakie wydatki rozumie się pod tym pojęciem? Są to zatem:
Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy, należy zwrócić się do ZUS-u lub KRUS-u (w przypadku śmierci rolnika) i złożyć w tym celu stosowny wniosek: Z-12 w przypadku ZUS-u i SR-26 w przypadku KRUS-U, o wypłatę zasiłku pogrzebowego oraz dołączyć następujące dokumenty: