-
Wypowiedzenie umowy o pracę - wzór, zasady i sposób rozwiązania umowy na czas określony i nieokreślony
Wypowiedzenie umowy o pracę nie należy do najbardziej komfortowych sytuacji w naszym życiu, jednak wcale nie musimy się stresować taką właśnie czynnością - wystarczy, że będziecie dysponowali wiedzą na temat tego, czego należy dopilnować. Jakie elementy powinny się znaleźć we wzorze wypowiedzenia umowy o pracę, kiedy można zrezygnować ze współpracy i jak można tego dokonać?
-
Wzór wypowiedzenia - wszystko o wypowiedzeniu umowy o pracę [PORADNIK]
Warto znać wszystkie elementy, które powinny być dołączone do wypowiedzenia, aby skutecznie móc zrezygnować ze świadczenia pracy w danym miejscu. Przed przystąpieniem do złożenia wypowiedzenia warto wiedzieć, że istotny jest nie tylko sam dokument, lecz także termin jego złożenia.
-
Zaświadczenie o zarobkach - co warto wiedzieć o tym dokumencie? W jakich sytuacjach jest potrzebne?
Zaświadczenie o zarobkach jest niezbędne przy niektórych okazjach, takich jak chociażby: ubieganie się o pożyczkę, wniosek o kredyt, miejsce dla dziecka w przedszkolu czy alimenty. Warto zatem wiedzieć: co powinno zawierać zaświadczenie i kto je wystawia?
-
Urlop bezpłatny - co powinno zawierać podanie o urlop bezpłatny? Co z ubezpieczeniem?
Urlop bezpłatny to przerwa w wykonywaniu pracy przez pracownika, udzialana mu przez pracodawcę na wyraźny wniosek zatrudnionego. Jak powinno wyglądać podanie o urlop bezpłatny i co z ubezpieczeniem w trakcie jego trawania? Odpowiadamy w naszym artykule.
-
Dodatek pielęgnacyjny - ile wynosi i komu przysługuje?
Dodatek pielęgnacyjny to pewna pomoc ze strony państwa, mająca na celu przynajmniej częściowe pokrycie kosztów, wynikających z niezdolności osoby, która się o taki zasiłek ubiega. Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny, komu przysługuje i jak złożyć wniosek?
-
OFE - czym jest Otwarty Fundusz Emerytalny?
Otwarty Fundusz Emerytalny to instytucja, za pośrednictwem której gromadzone są środki na wypłatę świadczenia emerytalnego. Już na początku czerwca 2021 roku ponad 15 milionów osób miało stanąć przed wyborem, co zrobić z tymi środkami - teraz mówi się bardziej o "terminie wrześniowym". Z nami dowiesz się: czym jest OFE i co wybrać po jego likwidacji.
-
Podatek od sprzedaży mieszkania - jaki podatek należy zapłacić i kiedy trzeba to zrobić?
Podatek od sprzedaży mieszkania to kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę, podczas pozbywania się naszej nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze będzie on konieczny do zapłacenia. Kiedy należy go uiścić i w jakiej wysokości?
-
Podatek od wygranej - ile wynosi i kto musi go zapłacić? [Lotto, kasyno, teleturniej]
Podatek do wygranej to kwestia, na która grający lub biorący udział we wszelakich konkursach, nie zwracają szczególnej uwagi. Warto jednak wiedzieć, ile podatku od wygranej należy odprowadzić i kto dokonuje tej czynności.
-
Podatek dochodowy od osób prywatnych - ustawowy obowiazek rozliczany w formie zaliczki
Podatek dochodowy to jedno z podstawowych zobowiązań względem urzędu skarbowego, jakie muszą uiszczać osoby osiągające dochód. Skąd wynika ten obowiązek i kiedy można rozliczyć go w formie zaliczki?
-
Podatek od sprzedaży nieruchomości - ile wynosi podatek przed upływem pięciu lat od jej nabycia?
Podatek dochodowy od czynności cywilnoprawnej, jaką jest sprzedaż nieruchomości, należy co do zasady zapłacić przed upływem pięciu lat od jej nabycia. Ile wynosi i czy można go uniknąć?
-
Podatek od czynności cywilnoprawnych - jaka jest stawka i w jaki sposób złożyć deklarację?
Podatek od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC, zastapił opłatę skarbową, która obowiązywała od umów i innych oświadczeń woli o charakterze cywilnoprawnym. Jaka jest stawka PCC i w jaki sposób złożyć deklarację - tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.
-
Co to jest przychód i czym różni się od dochodu? Co można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?
Przychód kojarzy się nam z prowadzoną działalnością gospodarczą i słusznie, bo wszelkie firmy uzyskują pewne kwoty - te jednak nie odzwierciedlają ich faktycznej sytuacji finansowej. Czym zatem jest przychód nie tylko w firmie, lecz również w sytuacji pracownika i czym rożni się on od dochodu?
-
Zasiłek opiekuńczy 2021 - ile wynosi, komu i kiedy przysługuje?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, którzy muszą przerwać pracę ze względu na chorobę dziecka. Można się o niego ubiegać również wówczas, kiedy szkoła, przedszkole lub żłobek zostaną zamknięte, a także w sytuacji choroby opiekunki czy rodzica, który na stałe opiekuje się dzieckiem.
-
Wniosek o postojowe - kto może z niego skorzystać, w jakiej wysokości i jakie warunki należy spełnić?
Świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne lub samozatrudnionych - to rodzaj pieniężnego wsparcia wypłacanego w sytuacji, kiedy dana firma ma przestój w prowadzeniu swojej działalności. Z naszego artykułu dowiesz się, komu przysługuje świadczenie postojowe, w jakiej wysokości oraz jak złożyć wniosek o tego rodzaju pomoc finansową.
-
Zasiłek dla bezrobotnych 2021 - komu przysługuje i w jakiej wysokości?
Zasiłek dla bezrobotnych, czyli tzw. kuroniówka, przysługuje osobom bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy. Ile wynosi świadczenie w 2021 roku, kto może go pobierać i przez jaki okres? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w naszym artykule
-
Ile zarabia fizjoterapeuta? Czyli co warto wiedzieć o zarobkach w tym zawodzie
Zarobki w pracy fizjoterapeuty - niezwykle wymagającego i badzo potrzebnego zawodu, kształtują się na bardzo różnym poziomie. Wszystko zależy od miejsca wykonywania tego fachu. Ile zrabia fizjoterapeuta w Polsce, a ile za granicą?
-
Zasiłek pogrzebowy 2021 - ile wynosi i gdzie się o niego ubiegać?
Zasiłek pogrzebowy to rodzaj jednorazowej pomocy przeznaczonej na pokrycie kosztów związanych z organizacją pogrzebu. Wysokość zasiłku stanowi ustalona z góry kwota. Jak się ubiegać o to świadczenie?
-
Trzynasta emerytura w 2021 roku - podano terminy wypłat. Dla kogo "trzynastki" i ile będą wynosić?
Trzynasta emerytura w 2021 roku to niejako dodatkowe świadczenie dla emerytów. Stanowi ona wysokość najniższej emerytury za pełną wysługę lat pracy. Kto i kiedy może spodziewać się "trzynastki" i ile dokładnie będzie ona wynosiła? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.
-
Wniosek o odroczenie płatności w ZUS - kto może skorzystać i jakie dokumenty trzeba złożyć?
Przedsiębiorca, który ma chwilowe problemy z terminowym uregulowaniem składek, może starać się o odroczenie terminu płatności. Jakie dokumenty trzeba przedstawić w ZUS i kto może skorzystać z takiego rozwiązania?
-
Progi podatkowe w Polsce - jaka skala podatkowa obowiązuje w 2020 roku?
Progi podatkowe w Polsce wskazują na to, jak wysoki podatek zostanie pobrany od pensji. Co do zasady, im więcej zarabiamy, tym wyższa skala podatkowa nas dotyczy. Jak wygląda sytuacja progów podatkowych w 2020 roku?