Apel Rady Przedsiębiorczości w sprawie blokowania budżetu UE. Polska może stracić dostęp do 260 mld zł

Polska Rada Przedsiębiorczości apeluje do rządu, by ten nie blokował budżetu UE. Jej zdaniem, takie działanie może być opłakane w skutkach. Przedsiębiorcy piszą o stratach rzędu kilkuset miliardów złotych oraz utracie reputacji.

Unia Europejska ustaliła już szczegóły przepisów wiążących przyznawane środki finansowe z praworządnością krajów członkowskich. W europejskich organach władzy zdobyto wystarczające poparcie dla projektu. Otwarty sprzeciw Węgier i Polski to za mało, by zablokować rozporządzenie, do przegłosowania, którego wystarczy większość. 

Wietnam. Podpisano największą na świecie umowę o wolnym handlu Wietnam. Podpisano największą na świecie umowę o wolnym handlu

W związku z tym, Węgry i Polska otwarcie zapowiedziały blokowanie przyjęcia wieloletnich ram finansowych, czyli budżetu UE na lata 2021-2027. Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie potwierdził takie działanie, jeśli budżet UE zostanie powiązany z przestrzeganiem praworządności.

Apel przedsiębiorców w sprawie powiązania budżety UE z  praworządnością

Planom rządu zdecydowany sprzeciw wyraziła Rada Przedsiębiorczości, która zrzesza największe organizacje przedsiębiorców w Polsce - ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych), Federację Przedsiębiorców Polskich, Krajową Izbę Gospodarczą, Konfederację Lewiatan, Polską Radę Biznesu, Pracodawców RP, Związek Banków Polskich, BCC i Związek Rzemiosła Polskiego. Skierowali oni apel do Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina, w którym piszą o stratach, na które narazi nas blokowanie planów UE. 

Taka postawa pozbawia Polskę pomocy, bez której polscy przedsiębiorcy nie będą w stanie uratować swoich firm, a dotychczasowe łańcuchy sprzedaży i dostaw zostaną zniszczone.  Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność dla dobra Polaków i polskiej gospodarki. Unia Europejska bez Polski sobie poradzi, Polska bez Unii - nie!

- napisała Rada Przedsiębiorczości w swoim apelu. Wyraźnie zaznaczono, że spory ideologiczne nie powinny być eksponowane przez nasz rząd, a stawianie warunków jest nie do przyjęcia w demokratycznej Europie.

Zobacz wideo Morawiecki zapowiada ponad 20 mln szczepionek i wskazuje, do kogo one trafią. Mówi też o błędach rządu

Wskazano także, że konflikt z Unią Europejską to pozbawienie rodzimego biznesu nawet 60 mld euro (ponad 260 mld zł) z unijnego funduszu odbudowy. Polscy przedsiębiorcy na blokowaniu budżetu UE stracą także wizerunkowo, zostaną osamotnieni i skłóceni z sojusznikami w Europie - wymieniają autorzy apelu. 

Członkostwo w UE polską racją stanu

Rada Przedsiębiorczości zauważa, że współpraca z Unią Europejską jest kluczowa dla rozwoju Polski. Członkostwo we wspólnocie uznano wręcz za polską rację stanu. "Zapewnia Polsce miejsce w wyjątkowej, bo zbudowanej na podstawowych prawach i wartościach, wspólnocie demokratycznych państw Europy. Przez zdecydowaną większość społeczeństwa uznawane jest za jedno z największych osiągnięć po 1990 roku. Daje Polsce, razem z innymi członkami Unii, silną pozycję w podzielonym świecie, bo tylko razem możemy stanowić przeciwwagę dla globalnych niebezpieczeństw i wyzwań. Pozwala budować silny jednolity rynek, gwarantuje swobodny przepływ usług, towarów, kapitału i ludzi. Daje gwarancję wsparcia i pomocy w sytuacjach kryzysowych. Unijne fundusze zapewniają Polsce wyjątkowe wsparcie" - czytamy. 

Kontrowersje wokół Funduszu Wsparcia Kultury. Jak wyliczono pomoc Kontrowersje wokół Funduszu Wsparcia Kultury. Jak wyliczono pomoc

Przypomniano także, że Polska jak dotąd otrzymała 190 mld euro środków z Unii, podczas gdy nasza składka zamknęła się w 60 mld euro.

Bilans jest oczywisty: 130 mld euro zainwestowane w gospodarkę, infrastrukturę, w nowe miejsca pracy, w transfer nowoczesnych technologii i metod zarządzania. Dzięki pracy i przedsiębiorczości Polaków, dzięki tym funduszom osiągnęliśmy szybszy wzrost gospodarczy i społeczny. Mamy większy udział w eksporcie i imporcie towarów i usług, jako Polacy czujemy się Europejczykami

- podkreślają przedsiębiorcy.

Więcej o: