Na narty do Polski i Szwajcarii? Niemcy i Francja apelują o europejską solidarność w zamknięciu stoków
Niemcy będą chciały wynegocjować porozumienie krajami Unii Europejskiej, dzięki któremu uda się zamknąć ośrodki narciarskie, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Kanclerz Niemiec Angela Merkel, poinformowała, że osiągnięcie takiego porozumienia nie będzie łatwe, ale będzie próbowała do niego doprowadzić.
Po spotkaniu z przywódcami Landów Merkel oświadczyła, że częściowy lockdown będzie przedłużony do 20 grudnia. Epidemiolodzy podkreślają, że ośrodki narciarskie przyczyniły się do rozprzestrzenienia koronawirusa.
Solidarne zamknięcie stoków
W podobnym tonie, co Angela Merkel wypowiedział się premier Włoch, Giuseppe Conte, który popiera przesunięcie otwarcia sezonu narciarskiego. Polityk podkreślał, że potrzeba wspólnego jednomyślnego rozwiązania w tym zakresie, ponieważ w innym wypadku Włosi wyjadą do innych krajów na zimowy wypoczynek. We Francji również nie poszusujemy na nartach. Prezydent Emmanuel Macron poinformował we wtorek, że ośrodki narciarskie we Francji pozostaną zamknięte do Nowego Roku.
Austriacki i szwajcarski sprzeciw
Szwajcaria, która nie należy do Unii Europejskiej, już otworzyła swoje stoki narciarskie dla turystów. Na wyciągach miłośnicy sportów zimowych muszą nosić maski. Z kolei Austria krytykuje pomysł unijnego zamknięcia stoków. Austriacki minister finansów uważa, że Unia Europejska powinna zapewnić odszkodowanie dla ośrodków narciarskich. Według jego obliczeń takie rekompensaty wynosiłyby wiele miliardów euro.
W Polsce otwarte stoki i zamknięte hotele
W Polsce stoki narciarskie mają być otwarte w reżimie sanitarnym i dostępne dla miłośników sportów zimowych. Jarosław Gowin po konsultacjach z branżą narciarską zapewniał, że "protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich dopracowany, stoki będą zimą otwarte". Mimo otwartych stoków, hotele i restauracje mają pozostać zamknięte.
-
Spóźnialscy stracą prawo do 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o świadczenie?
-
Izrael światowym liderem szczepień przeciw COVID-19. Ale są wobec niego też oskarżenia [WYKRES DNIA]
-
PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?
-
Brexit uderza w szkockich rybaków. Czują się oszukani przez Johnsona. "Nasi klienci się wycofują".
-
RMF FM nieoficjalnie: Służby dostały rekomendację. Będą masowe kontrole firm łamiących restrykcje
- Polski kret sondy InSight nie mógł wbić się w powierzchnię Marsa. NASA kończy tę część misji
- Przez pandemię lotniczy ruch pasażerski w rok zmalał o 60 proc. IATA: wróci do normy najwcześniej za trzy lata
- Mamy tyle aut elektrycznych co USA i Chiny kilka lat temu. Niemcy rejestrują tyle w tydzień
- Nord Stream 2 znów buduje gazociąg na niemieckich wodach
- Producenci turbin przygotowują się do spalania wodoru