Witoszów Dolny. Ksiądz rusza z kolędą mimo koronawirusa. Wysłał list do parafian z dwiema kopertami

Proboszcz z Witoszowa Dolnego zdecydował, że zgodnie z tradycją również w tym roku odbędzie się kolęda. Kapłan wysłał listy do wiernych, dołączając do nich dwie koperty: jedna na ofiarę, druga na prace budowlane.

Kolęda to inaczej wizyta duszpasterza w domu parafian. W Polsce dochodzi do niej w okolicach Bożego Narodzenia aż do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego. Zwykle wizyt dokonuje ksiądz proboszcz bądź diakon lub wikariusz. 

Witoszów Dolny. Ksiądz nie boi się pandemii. Kolęda rozpocznie się 28 listopada

Pandemia koronawirusa sprawiła, że kolęd w tym roku w wielu parafiach nie będzie bądź będą odbywać się na innych zasadach. Jak podaje serwis Swidnik24.pl, ksiądz Jarosław Lipniak, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z Witoszowa Dolnego nie przejmuje się zagrożeniem epidemicznym i planuje rozpocząć wizyty duszpasterskie 28 listopada. 

Jest rozporządzenie ws. limitu osób na WigiliiSpotkania świąteczne z max 5 osobami. Jest rozporządzenie w tej sprawie

O planach ksiądz poinformował parafian listownie. Do każdego listu dołączył dwie koperty przeznaczone na ofiary oraz prace budowlane. Sprawa zbulwersowała niektórych mieszkańców parafii, ale sam ksiądz nie widzi problemu - Kto nie chce, nie musi księdza przyjmować. Dostałem informacje od ośmiu parafian, którzy ze względu na pandemię musieli odmówić - wyjaśnia proboszcz, zaznaczając, że wszystko odbędzie się przy zachowaniu środków ostrożności. 

Do całej sprawy odniósł się także rzecznik świdnickiej kurii ks. Daniel Marcinkiewicz, który stwierdził, że ksiądz, podejmując taką decyzję, kierował się rozeznaniem we własnej parafii. 

Black FridayBlack Friday 2020 na żywo. Promocje na smartfony, sprzęt, gry i nie tylko [RELACJA]

Kolęda 2020/21. Kurie w Katowicach i Poznaniu podjęły decyzję

W innych arcydiecezjach zdecydowano się na ujednolicenie zasad. "Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach, należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną mszę św. Szczególną intencją tej mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian" - poinformowała poznańska kuria. Katowicka kuria przekazała natomiast, że kolęda ma się odbywać tylko na zaproszenie gospodarczy domu.

Więcej o: