Podatek od cukru 2021. Ile wyniesie? Kto zapłaci nową daninę?

Podatek od cukru wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku. Jego wprowadzenie zostało opóźnione ze względu na pandemię koronawirusa. Co to jest podatek cukrowy? O ile więcej będziemy płacić za słodkie napoje?

Po raz pierwszy temat podatku od cukru pojawił się pod koniec ubiegłego roku. Po dwóch miesiącach ustawa w tej sprawie przeszła przez Sejm, ale nie została zatwierdzona przez Senat. Rządzący wrócili do tej sprawy dopiero po zakończeniu pierwszej fali pandemii koronawirusa. Ostatecznie prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę cukrową 27 sierpnia. 

Zobacz wideo Na co powinny być przeznaczone pieniądze z podatku od cukru?

Podatek od cukru. Ile będzie wynosić? 

Podatek od cukru będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Składa się on z dwóch części:

  • opłata stała - 50 groszy za litr napoju dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz 10 groszy za obecność substancji aktywnych jak kofeina i tauryna
  • opłata zmienna - pięć groszy, jeśli ilość cukru w 100 ml przekroczy pięć gramów.

Opłatą będą więc obarczeni producenci napojów słodkich, jak chociażby cola czy napoje energetyczne. Dodatkowo daninę zapłacą producenci alkoholi sprzedających napoje wysokoprocentowe w butelkach o pojemności do 300 ml. Za 100 ml 40 proc. wódki - 1 zł, 2 zł od 200 ml , tzw. małpki wódki 40-procentowej i 88 gr od 250 ml wina 14-procentowego.

Podatek cukrowy. Kto będzie nim obarczony? Ile więcej zapłacimy za słodkie napoje?

Podatkiem cukrowym obarczeni będą producenci, sprzedający napoje do punktów sprzedaży detalicznej oraz zamawiający. Daninę będą opłacać raz w miesiącu. W rzeczywistości jednak wprowadzenie jej będzie skutkować wyższymi kosztami dla kupujących. 

Jak wyliczaliśmy na początku stycznia na naszym portalu, średnio cena napojów słodzonych może wzrosnąć z 3,50 zł do 4,40 zł. Jeśli chodzi o napoje energetyczne, to z racji ich rozmiarów 250-militrowa puszka będzie droższa o około 30 groszy. 

Więcej o: