Kredyty we frankach. Glapiński: Propozycje KNF wymagają doprecyzowania

Prezes NBP Adam Glapiński twierdzi, że propozycje przewodniczącego KNF dotyczące rozwiązania kwestii kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich wymagają skonkretyzowania i przeanalizowania

Prezes NBP Adam Glapiński odpowiedział na pytania dziennikarzy w wystąpieniu wyemitowanym na stronie internetowej banku centralnego. Jednym z głównych tematów była sprawa kredytów we frankach szwajcarskich. 

Zobacz wideo Czy frankowicze ucierpią przez koronawirusa? „To mogą być jedne z najwyższych rat w historii”

Glapiński z ważnym komunikatem dla frankowiczów 

- Propozycje Komisji wymagają skonkretyzowania, przeanalizowania, przedstawienia publicznie. NBP dawno wskazywał, że banki i klienci powinni dążyć do pozasądowego rozwiązywania sporów i zawierania ugód w sprawach dotyczących kredytów mieszkaniowych w walutach obcych - powiedział Glapiński, dodając, że nie odnosi się do tej kwestii bardziej szczegółowo - To jest kwestia do regulacji między samymi bankami a kredytobiorcami - podkreślił szef banku centralnego.

Przypominamy, że według propozycji przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego banki powinny zacząć proponować frankowiczom ugody, ale bez faworyzowania ich względem klientów, którzy mają kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Punktem wyjścia ma być kredyt złotowy oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w którym udzielony został kredyt walutowy.

Glapiński o stopach procentowych: Obecny poziom długo będzie właściwy 

Glapiński poruszył także temat stóp procentowych, które w obecnym roku były kilkukrotnie obniżane. - Obecny poziom stóp procentowych należy uznać za właściwy. Należy też oczekiwać, że ten poziom stóp jeszcze bardzo długo będzie właściwy - stwierdził. 

Na grudniowym posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. Stopa lombardowa wynosi od 29 maja 0,50 proc., stopa depozytowa - 0,0 proc., a stopa redyskonta weksli - 0,11 proc., stopa dyskontowa weksli - 0,12 proc. w skali rocznej. RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku - łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Więcej o: