Brexit. Prezes UKE bierze operatorów telefonicznych pod lupę w sprawie roamingu

Od nowego roku operatorzy telefoniczni będą mogli znowu wprowadzić opłatę roamingową za połączenie do Wielkiej Brytanii. Umowa brexitowa nie zakazuje takich praktyk. Działania polskich operatorów w tej materii będzie monitorował Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Wielka Brytania zdołała osiągnąć porozumienie z Unią Europejską w spawie brexitu. Szef Parlamentu Europejskiego zapowiedział jednak, że umowy nie uda się ratyfikować przed końcem roku. W związku z tym kraje członkowskie będą musiały zgodzić się na jej tymczasowe zastosowanie. 

Wpłynie to także na operatorów komórkowych. "Mirror" podaje, że Boris Johnson nie powiedział jeszcze, czy wróci roaming. Według BBC jednak umowa brexitowa nie reguluje tych kwestii i od początku roku będą mogły powrócić opłaty roamingowe. 

Zobacz wideo A gdyby dom zaczął Ci pomagać? [Materiał promocyjny]

Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie monitorował operatorów pod kątem roamingu

Nie jest wciąż jasne, jak będą dokładnie wyglądały umowy dot. opłat roamingowych za połączenia w i do Wielkiej Brytanii. W związku z tym prezes UKE zapowiedział, że będzie przyglądał się polskim operatorom sieci komórkowych

"Mając na uwadze prawidłową realizację tych obowiązków, Prezes UKE monitoruje sytuację rynkową i analizuje działania podjęte przez poszczególnych dostawców w celu dokonania ich oceny pod kątem stwierdzenia ewentualnych naruszeń przepisów prawa krajowego oraz rozporządzeń unijnych. Ponadto, z uwagi na sygnalizowane obecnie wątpliwości dotyczące zakresu realizacji obowiązków dotyczących użytkowników końcowych, Prezes UKE publicznie przedstawia stanowisko, stanowiące kontynuację komunikacji prowadzonej od 2019 r. z czterema operatorami mobilnymi w związku z procesem opuszczania Zjednoczonego Królestwa struktur Unii Europejskie" - informuje UKE w komunikacie na swojej stronie. 

Urząd informuje, że od 1 stycznia 2021 roku Zjednoczone Królestwo nie będą obowiązywały przepisy dot. roamingu w Unii Europejskiej. Tym samym do Wielkiej Brytanii nie będzie stosowała się zasada "Roam like at Home", tj. świadczenia usług bez pobierania dodatkowych opłat oprócz ceny krajowej. UKE zaznacza, że nie jest to równoznaczne ze zmianą umów roamingowych, ale operatorzy są zobowiązani do poinformowania klientów o wysokości opłat roamingowych. 

Od początku stycznia Prezes UKE będzie realizował swoje uprawnienia wynikające z Prawa telekomunikacyjnego, mając na celu ochronę abonentów. Prowadzona będzie dogłębna analiza spełniania wszystkich obowiązków wynikających z przepisów prawa przez świadczących usługi operatorów mobilnych, przy pomocy środków i narzędzi leżących w gestii Prezesa UKE.

- kończy komunikat UKE. 

Operatorzy wstrzymują się z wprowadzeniem opaty roamingowej

Na wyspach czterej główni operatorzy - EE, O2, Three oraz Vodafone - zapowiedzieli już, że nie mają w planach przywracać opłaty roamingowej. W Polsce okres przejściowy zdecydowało się wprowadzić Orange, które przez pięć miesięcy nie podniesie stawek za swoje usługi. Plus także zadeklarował, że nie podwyższy opłat, ale na szczegóły musimy poczekać do przyszłotygodniowej konferencji operatora. 

Więcej o: