Glapiński: Możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych w I kwartale 2021 roku

Prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej RPP Adam Glapiński twierdzi, że możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych w I kwartale 2021 roku.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku. Mimo niedawnych zapowiedzi o dłuższej stabilizacji w tym aspekcie, możliwa jest ich kolejna obniżka już w I kwartale 2021 roku. 

Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?

Kolejna obniżka stóp procentowych. Glapiński nie wyklucza 

Glapiński poruszył temat ewentualnego obniżenia stóp procentowych w rozmowie z Obserwatorem Finansowym.

Obecny poziom stop procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji. Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp. Prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia.

- stwierdził szef NBP. Powyższy fragment jego wypowiedzi został zamieszczony w zapowiedzi rozmowy opublikowanej na stronie banku centralnego na Facebooku.

Wcześniej w grudniu br. prezes NBP, odpowiadając na pytania dziennikarzy w wystąpieniu wyemitowanym na stronie internetowej banku centralnego, powiedział, że obecny poziom stóp procentowych należy uznać za właściwy. Dodał, że sądzi, iż ten poziom stóp pozostanie właściwy jeszcze bardzo długo.

Produkcja wódki - małpki o poj. 100ml. Polmos Białystok, 6 lutego 2020Podatek od "małpek" w 2021. Ile wyniesie? Kto zapłaci nową danię?

Stopy procentowe zostały obniżone w 2020 roku trzykrotnie 

Na grudniowym posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. Stopa lombardowa wynosi od 29 maja 0,50 proc., stopa depozytowa - 0,0 proc., a stopa redyskonta weksli - 0,11 proc., stopa dyskontowa weksli - 0,12 proc. w skali rocznej.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku - łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Jak podaje 'Super Express', wytwórca wędlin Henryk K. został pojmany w Argentynie"SE": Mięsny potentat Henryk K. został ujęty w Argentynie

Więcej o: