RPP utrzymuje stopy procentowe. Negatywna prognoza na 2021 r.: Poziom PKB niższy niż przed pandemią

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. RPP przedstawiała także prognozy dotyczące PKB w 2021 roku.

Decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowych poziomach jest zgodna z oczekiwaniami analityków. Stopa lombardowa wynosi 0,50 proc., stopa depozytowa - 0,0 proc. a stopa redyskonta weksli - 0,11 proc., stopa dyskontowa weksli - 0,12 proc. w skali rocznej.  RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku - łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Zobacz wideo Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę Polski? Marcin Petrykowski z S&P o perspektywach w dobie pandemii i nie tylko [OKO NA ŚWIAT]

RPP prognozuje ożywienie gospodarcze, ale PKB w 2021 roku niższe niż przed pandemią 

Rada Polityki Pieniężnej przedstawiła także prognozy dotyczące sytuacja gospodarczej w kraju w 2021 roku. Według RPP w przyszłym roku można spodziewać się ożywienia aktywności gospodarczej, choć poziom PKB pozostanie niższy niż przed pandemią. "Utrzymuje się przy tym niepewność dotycząca kształtowania się koniunktury, a jej źródłem pozostaje dalszy przebieg pandemii oraz jej wpływ na sytuację gospodarczą w kraju i za granicą" - czytamy w komunikacie banku centralnego opublikowanym po posiedzeniu RPP.

Jarosław Kaczyński, Mateusz MorawieckiFirmy przerażone nagłymi zmianami w podatkach. "Konsultacje w dwa dni"

RPP twierdzi także, że "wzrost aktywności może być natomiast ograniczany przez podwyższoną niepewność oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych. Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP". 

WalutyKursy walut 02.12. Złoty dynamicznie w górę, szczególnie szybko traci dolar

W listopadowym raporcie o inflacji Narodowy Bank Polski zrewidował prognozy dotyczące odbicia gospodarki. Zgodnie z najnowszym szacunkiem przedstawionym w tym roku należy spodziewać się  spadku PKB na poziomie 3,5 proc. W 2021 roku należy się spodziewać wzrostu na poziomie 3,1 proc oraz 5,7 proc. w 2022 roku.

Więcej o: