Decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowych poziomach jest zgodna z oczekiwaniami analityków. Stopa lombardowa wynosi 0,50 proc., stopa depozytowa - 0,0 proc. a stopa redyskonta weksli - 0,11 proc., stopa dyskontowa weksli - 0,12 proc. w skali rocznej. RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku - łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.
Rada Polityki Pieniężnej przedstawiła także prognozy dotyczące sytuacja gospodarczej w kraju w 2021 roku. Według RPP w przyszłym roku można spodziewać się ożywienia aktywności gospodarczej, choć poziom PKB pozostanie niższy niż przed pandemią. "Utrzymuje się przy tym niepewność dotycząca kształtowania się koniunktury, a jej źródłem pozostaje dalszy przebieg pandemii oraz jej wpływ na sytuację gospodarczą w kraju i za granicą" - czytamy w komunikacie banku centralnego opublikowanym po posiedzeniu RPP.
RPP twierdzi także, że "wzrost aktywności może być natomiast ograniczany przez podwyższoną niepewność oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych. Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP".
W listopadowym raporcie o inflacji Narodowy Bank Polski zrewidował prognozy dotyczące odbicia gospodarki. Zgodnie z najnowszym szacunkiem przedstawionym w tym roku należy spodziewać się spadku PKB na poziomie 3,5 proc. W 2021 roku należy się spodziewać wzrostu na poziomie 3,1 proc oraz 5,7 proc. w 2022 roku.