"SE": Mięsny potentat Henryk K. został ujęty w Argentynie. Oczekuje na ekstradycję

Jak podaje "Super Express", były właściciel mięsnego imperium Henryk K. został namierzony przez prokuraturę i ujęty w stolicy Argentyny Buenos Aires. Z informacji gazety wynika, że biznesmen oczekuje obecnie na ekstradycję.

Zgodnie z informacjami podanymi przez "Super Express", Henryk K. przebywa w areszcie domowym. Trwa procedura ekstradycyjna, która ma na celu sprowadzenie biznesmena do Polski. Jeżeli uda się to doprowadzić do skutku, w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach mężczyzna usłyszy zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. A także dokonania potężnych oszustw oraz popełnienia przestępstw skarbowych.

Niemal miliard złotych straty i postępowanie w prokuraturze

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, jeszcze w 2018 roku sytuacja zakładów mięsnych Henryka K wydawała się dobra - przychody ze sprzedaży wyniosły 1,14 mld zł. W 2019 roku w wynikach firmy pojawiła się jednak strata wynosząca ok. 900 mln zł. W pierwszym kwartale 2020 r. spółka osiągnęła niewielkie przychody, wyniosły one zaledwie 43 tys. zł.

O kłopotach zakładów mięsnych biznesmena usłyszeliśmy rok temu, kiedy to okazało się, że firma ma spore, sięgające kilkuset milionów złotych długi. Właściciel tłumaczył je nieudaną współpracą z podwykonawcą.

W sprawie Henryka K. toczy się postępowanie w prokuraturze. Prowadzi ona postępowanie związane z "popełnieniem przez prezesa zarządu spółki przestępstw skutkujących przysporzeniem majątkowym". Wystąpiła do urzędu skarbowego o zajęcie blisko 15 mln zł na poczet pokrycia ewentualnych zobowiązań. Prokuratura informowała, że zakłady Mięsne Henryka K. produkowały nie tylko wyroby mięsne, ale też tysiące lewych faktur, oszukując Skarb Państwa na ponad 40 mln zł. Od końca 2016 r. do połowy 2019 r. ZMHK miały wyprodukować ok. pięciu i pół tys. pustych faktur, co skutkowało nienależnymi zwrotami VAT. 

W maju tego roku Departament do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ogłosił, że Henryk K., długoletni szef Zakładów Mięsnych, jest poszukiwany listem gończym.

Smutny koniec zakładów mięsnych Henryka K.

ZM Henryka K. oficjalnie upadły - ogłosił w czerwcu 2020 r. katowicki sąd gospodarczy. Jednocześnie orzeczenie potwierdza sprzedaż części przedsiębiorstwa na rzecz nowego właściciela. Za kwotę 100 mln zł netto zostanie nim Cedrob, jeden z liderów branży mięsnej w Polsce.

Zobacz wideo Zapisy na szczepienia. Kto może dzwonić od 15 stycznia?
Więcej o: