Nowy Rok. Czy godziny dla seniorów obowiązują 1 stycznia?

W Nowy Rok obowiązuje zakaz handlu, ale niektóre placówki handlowe będą otwarte. Wyjaśniamy, czy w rozporządzeniu znalazły się przepisy mówiące o tym, że 1 stycznia obowiązują godziny dla seniorów.

Godziny dla seniorów obowiązują w Polsce od ponad dwóch i pół miesiąca. Mimo krytyki ze strony różnych środowisk oraz propozycji wprowadzenia kas dla seniorów, rząd nie planuje wprowadzić zmian w tym zakresie. Przepisy zostaną utrzymane co najmniej do 17 stycznia.

Zobacz wideo Pandemia, wybory, protesty - podsumowanie roku 2020

Godziny dla seniorów. Czy obowiązują w Nowy Rok? 

Godziny dla seniorów obowiązują od godz. 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach, aptekach czy punktach pocztowych. W tym czasie obsługiwane są tylko osoby powyżej 60. roku życia, a więc najbardziej narażone w czasie pandemii koronawirusa. Powyższe zasady nie dotyczą weekendów oraz galerii handlowych. 

W rozporządzeniu znalazł się zapis o tym, że 24 grudnia nie obowiązują godziny dla seniorów. W tym dniu w godzinach 10-12 w sklepach czy na poczcie obsługiwani byli wszyscy klienci. W odróżnieniu od Wigilii w Nowy Rok będą obowiązywać godziny dla seniorów. W rozporządzeniu świąteczny dzień nie został wyszczególniony, a ponadto 1 stycznia wypada w piątek, a więc w dzień, kiedy obostrzenia w tym zakresie obowiązują. Godziny dla seniorów nie będzie natomiast w weekend 2 i 3 stycznia. 

Jakie sklepy będą otwarte w Nowy Rok? 

Jako że Nowy Rok to święto, to obowiązuje wtedy zakaz handlu. Otwarte w tym dniu będą jedynie sklepy osiedlowe oraz działające na zasadzie franczyzy Żabki. Jedynym warunkiem ja to, aby za ladą w tym dniu, stał ich właściciel. Dodatkowo czynne mogą być stacje benzynowe. Przypominamy także, że w 2021 roku nie zmieniają się przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Pierwsza niedziela niehandlowa to 3 stycznia. 

Więcej o: